Vatikán si pre pedofilných kňazov zlizol kritiku OSN

0
288

RÍM 5. februára (WEBNOVINY) – Výbor Organizácie Spojených národov pre práva dieťaťa (UNCRC) kritizoval Vatikán za prijatie zásad, ktoré umožnili kňazom sexuálne zneužívať a obťažovať desiatky tisícov detí a vyzval na zverejnenie dokumentov o pedofiloch a duchovných, ktorí zatajovali svoje zločiny.

V zničujúcej správe výbor v stredu kritizoval Vatikán za prístup k homosexualite, antikoncepcii a interrupciám a vyzval ho zmeniť svoju politiku, aby tak boli zabezpečené práva detí. Výbor OSN vydal svoje odporúčania potom, ako sa v januári pýtal vysokých predstaviteľov Vatikánu na vyšetrovanie zneužívania maloletých a mladistvých zo strany rímskokatolíckych duchovných a na implementáciu Konvencie OSN o právach dieťaťa Vatikánom, hlavnej medzinárodnej dohody zabezpečujúcej práva detí.

Odporúčame aj:

OSN si pre zneužívanie mladistvých predvolá ľudí z Vatikánu

Pápež Benedikt XVI. vyhodil stovky pedofilných kňazov

Katolíckou cirkvou v posledných rokoch otriasajú množiace sa škandály okolo zneužívania mladistvých. Prípady zaznamenali v Spojených štátoch, Írsku, Austrálii ale aj v Nemecku. Vatikán tvrdí, že každý rok dostáva asi 600 sťažností proti kňazom, ktorí údajne sexuálne zneužívali svojich veriacich. Väčšina z prípadov sa však neodohrala v súčasnosti, ale ešte v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Cirkev bola terčom kritiky najmä preto, že kňazov podozrivých z pedofilných praktík biskupi nevyhadzovali z cirkvi, ale ich len presúvali do iných diecéz.

Pápež František po nástupe do funkcie na jar tohto roku už sprísnil zákony týkajúce sa sexuálneho zneužívania detí . Vatikán chce svoju legislatívu zosúladiť s medzinárodnými dohovormi, ktorých je signatárom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.