V USA koncom roka zamestnali najmenej ľudí za tri roky

0
481

WASHINGTON 10. januára (WEBNOVINY) – Zamestnávatelia v USA minulý mesiac vytvorili najmenej pracovných miest za takmer tri roky.

Tento negatívny vývoj je podľa agentúry Reuters pravdepodobne len dočasný, pretože sa objavujú náznaky, že chladné počasie v decembri mohlo ovplyvniť tvorbu miest. Miera nezamestnanosti v krajine však klesla na najnižšiu úroveň za viac ako päť rokov.

Americké ministerstvo práce v piatok informovalo, že v najväčšej svetovej ekonomike vzniklo v decembri mimo poľnohospodárstva 74 tis. pracovných miest, čo predstavuje najnižšiu úroveň od januára 2011. Miera nezamestnanosti v krajine však klesla o 0,3 percentuálneho bodu na 6,7 %. Ide tak o najnižšiu úroveň od októbra 2008.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali, že ekonomika v decembri vytvorí až 196 tis. pracovných miest. Na tvorbe nových miest sa podieľal iba súkromný sektor, keďže vo verejnom sektore zaniklo v decembri 13 tis. miest po raste o 15 tis. v novembri.

Zamestnanosť v priemysle vzrástla o 9 tis. po tom, ako sa v predchádzajúcom mesiaci zvýšila o 31 tisíc. V stavebníctve sa zamestnanosť o 16 tis. pracovných miest znížila.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.