V Trenčíne spomínali na Demitru, líder extraligy nezaváhal

0
634

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – V piatok bolo v Tipsport extralige na programe päť zápasov 26. kola. Vo všetkých dueloch dokázali hostia bodovať.

Líder tabuľky rozhodol o svojom víťazstve na Záhorí tromi gólmi v prvej tretine. V drese “oceliarov” sa strelecky presadili Štrbák, Hinďoš a T. Marcinko. Košičania potom pridali v 43. minúte zásluhou Spilara štvrtý gól. Skaličanom sa potom už len podarilo znížiť na konečných 2:4.

V Trenčíne si pripomenuli nedožité 39. narodeniny Pavla Demitru, ktoré by oslávil práve 29. novembra. Stretnutie sa začalo minútou ticha a svižný hokej priniesol hneď na úvod dva rýchle góly. Dukla však nakoniec prehrala s Martinom 1:3.

Najviac gólov strelil v piatok “barani”, ktorí žilinských “vlkov” zničili šiestimi gólmi. O víťazoch v posledných dvoch dueloch sa rozhodlo až po samostatných nájazdoch, majstrovský Zvolen porazil Poprad a Piešťany zdolali Nitru.

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 26. kolo:

HK 36 Skalica – HC Košice 2:4 (0:3, 0:0, 2:1)

Góly: 53. Lažo (M. Preisinger), 59. B. Mráz (Šohajda, Kutálek) – 16. Štrbák (P. Bartoš, R. Jenčík), 18. Hinďoš (Boltun, Jokeľ), 19. T. Marcinko (Sojčík), 43. Spilar (P. Bartoš)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bundil – Tvrdoň, Výleta, 1540 divákov

Zostavy:
Skalica: Lipovský – Mikéska, L. Kozák, Staňo, Trška, Srnec, Šohajda – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – M. Preisinger, Stieler, Lažo – Šátek, B. Mráz, Kutálek – F. Novák, M. Sloboda, R. Kropáč
Košice: Hylák – Klouček, Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Takáč, M. Kolba – Sojčík, T. Marcinko, Bicek – P. Bartoš, Češík, Hrnka – Jokeľ, Boltun, Hinďoš – R. Jenčík, Spilar

Hlasy:
Andrej Výboh (tréner Skalice): “Mrzí ma predovšetkým prvá tretina, v ktorej nám súper dal tri góly po našich individuálnych chybách. V druhej a tretej časti sme vyrovnali hru, eliminovali sme chyby v obrannom pásme a podarilo sa nám streliť dva góly. V obrane nám chýba veľa skúsených hráčov, namiesto ktorých hrali juniori. Napriek tomu musím hráčom poďakovať za predvedený výkon proti takému kvalitnému mužstvu ako Košice.”

Anton Tomko (tréner Košíc): “My sme dosiahli to, po čo sme do Skalice chceli prísť. Od začiatku zápasu sme boli aktívnejší, pohyblivejší, rýchlejší a utvorili sme si v prvej aj druhej tretine množstvo šancí, ktoré zostali nevyužité. Súpera sme vôbec nepúštali do hry až do stavu 4:0. V závere sme sa trochu uspokojili a domáci nám strelili dva góly. Nič to však nemení na tom, že sme dnes vyhrali zaslúžene.”

Obrazom: Košičania vyhrali na Záhorí

I. tretina

Zľava: Miroslav Lažo z HK 36 Skalica a Matej Češík z HC Košice v zápase 26. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK 36 Skalica a HC Košice. Foto: SITA/Martin MedňanskýZľava: Michal Srnec z HK 36 Skalica a Tomáš Marcinko z HC Košice v zápase 26. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK 36 Skalica a HC Košice.Foto: SITA/Martin MedňanskýHostia sa hneď od úvodných sekúnd snažili zaskočiť súpera aktívnou hrou, čo sa im aj podarilo.

Takmer celú prvú tretinu sa hralo pred Lipovským a bolo len otázkou času, kedy sa to prejaví i na góloch.

V 12 min si Lipovský bravúrne poradil s Jenčíkovým blafákom, ale hostia aj naďalej hrali aktívne.

Dobýjanie domácej svätyne ukončil v 16 min počas presilovej hry Štrbák, ktorého strela bola ešte niekoľkokrát tečovaná a skončila až v sieti – 0:1.

O dve minúty neskôr prepadli domáci v útočnom pásme, čo potrestal Hinďoš, ktorý sa dostal do úniku – 0:2.

Už o ďalšiu minútu hostia viedli o tri góly, keď chybu skalickej obrany potrestal Marcinko – 0:3.

II. tretina

Druhú tretinu začali domáci štvorminútovou presilovkou, ktorú si preniesli zo záveru prvej časti za trest Jenčíka, ten za hru vysokou hokejkou dostal 2+2 min.

Hráči Skalice ani tentoraz nedokázali nič vymyslieť, naopak mohli inkasovať po samostatnom úniku Jenčíka.

Hra sa potom upokojila a oživenie prišlo až v druhej časti druhej dvadsaťminútovky, keď domáci tréner Výboh preskupil formácie. V 37 min hrali Skaličania opäť presilovku, ale Kutálek ani Mráz neprekonali Hyláka.

III. tretina

V 43 min sa opäť radovali hostia: Bartoš vysunul Spilara, ten si poľahky poradil s obrancom, položil si i Lipovského a potom už nemal problém do prázdnej bránky zvýšiť vedenie “oceliarov” – 0:4.

V 53 min sa mohli radovať z gólu i domáci – Presinger našiel pred bránkou nenápadného Laža a ten prepasíroval puk až za bránkovú čiaru – 1:4. Gól rozhodca uznal až po konzultácii s videorozhodcom.

V 59 min sa hokejisti Skalice tešili po druhý raz. Šohajda napriahol od modrej čiary a Mráz šikovne tečoval jeho strelu za Hylákov chrbát – 2:4. Košičania si už v závere víťazstvo ustrážili a odviezli si zo Záhoria všetky tri body.

Dukla Trenčín – MHC Mountfield Martin 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 4. Troliga (Mikula, T. Klíma) – 3. Rožník (L. Klíma), 26. Themár (Fujerík), 60. Rožník
Vylúčení: 0:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – M. Orolín, Valach, 1100 divákov

Zostavy:
Trenčín: Lašák – M. Nemčík, Bobček, Novajovský, Čerešňák, Ryzák, M. Habšuda, E. Bagin – Kútny, O. Rusnák, Komínek – O. Mikula, Troliga, T. Klíma – Šišovský, F. Nemček, M. Toman – Buliš, P. Stantien, Lipták
Martin: J. Čech – I. Ďatelinka, Pacalaj, A. Novotný, J. Perniš, Brcko, Fillo – Markovič, Galamboš, J. Cíger – Themár, Beran, Fujerík – Rožník, Jurášek, L. Klíma – Vlach, Šugár, Zlocha ml.

Hlasy:
Milan Staš (tréner Trenčína): “Tento zápas bol predovšetkým o tom, kto dokáže využiť súperove chyby. Prvá tretina bola z našej strany slabá, začali sme až príliš nervózne a viazla nám kombinácia. Navyše hneď na začiatku prišla už obligátna chyba, po ktorej sme inkasovali. Potom sme síce dokázali rýchlo vyrovnať, ale až v tretej tretine sme konečne začali hrať to, čo sme chceli. Produkovali sme nátlakový hokej, ale na Martin to v tomto zápase napokon nestačilo.”

Daniel Babka (tréner Martina): “Do náročného zápasu sme vstúpili dobre, rýchlo sme sa ujali vedenia a v prvých dvoch tretinách sme si dokázali utvárať aj dobré šance. V tretej tretine, keď sme viedli o jeden gól, sme už začali hrať taktickejšie a viac-menej len čakali na aktivitu Trenčína. Napokon sa nám podarilo vybojovať cenné body, v závere sme naše víťazstvo ešte zvýraznili gólom do prázdnej bránky.”

Obrazom: Trenčania prehrali s Martinom 1:3

I. tretina

Svižný hokej priniesol hneď na úvod zápasu dva rýchle góly. V 3. min hosťujúci Rožník zasunul puk do odkrytej bránky – 0:1.

O poldruha minúty na opačnej strane v rovnakej situácií rovnako naložil s odrazeným pukom Troliga a vyrovnal – 1:1.

II. tretina

V 26. min sa hostia opäť ujali vedenia, po zaváhaní domácej defenzívy sa pred prázdnou bránkou ocitol Themár, ktorý nezaváhal – 1:2.

Vyrovnaný súboj pokračoval stále v bojovnom duchu ako v úvodnej tretine. Brankári síce mali prácu, ale mužstvám chýbalo viac kompaktnosti a tvorivosti.

V tretej časti sa súperi dostávali iba do pološancí. V závere zápasu domáci nevyužili ani presilovku, takže hostia si svoje cenné víťazstvo už postrážili.

Navyše 19 sekúnd pred záverečnou sirénou ho ešte prikrášlil Rožník do prázdnej bránky pri hre Trenčína bez brankára – 1:3.

MsHK DOXXbet Žilina – HC‘05 Banská Bystrica 0:6 (0:1, 0:2, 0:3)

Góly: 3. Kafka (Bambúch, Saracino), 21. Kadura, 27. Bambúch (Saracino, Handlovský), 50. Lunter (R. Macík, Macháček), 57. Zigo (R. Macík, Lunter), 59. Kadura (M. Hudec, Rosandič)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: 25. Buc (Žilina) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák – Holienka, Junek, 1095 divákov

Zostavy:
Žilina: Mikoláš – Ostrčil, Leško, Niník, M. Šterbák, Bajaník, Rúfus, 41. Slota – D. Buc, Klouda, R. Tomas – Valášek, Kalla, T. Varga – Drevenák, Linet, Macejka – od 41. min Schroner
Banská Bystrica: Kalemba – Bambúch, Saracino, Macháček, Rosandič, Styk, Zošiak, Meland – Kafka, White, Handlovský – M. Hudec, Heizer, Kadura – R. Macík, Zigo, Lunter – D. Hegyi, Matúš Chovan, Dolník

Hlasy:
Jan Neliba (tréner Žiliny): “Súper bol lepší, v zápase dominoval, dal góly, my nie. Mali sme niektoré šance, ale tie sme nepremenili. Po dvoch víťazstvách sme odohrali zlý zápas, čo mrzí. Hráči nepodržali brankára Mikoláša, ktorý si jediný z nášho mužstva zaslúži absolutórium. Chcem pogratulovať súperovi k víťazstvu.”

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): “Dnes sme odohrali dobrý zápas. V prvej tretine sme mali dosť šancí a mohli streliť viac ako jeden gól. V druhej časti sme poľavili smerom dopredu, paradoxne, že zo siedmich striel sme dali dva góly. Do tretej tretiny sme nastupovali s náskokom a snahou udržať výsledok. V závere sa nám však podarilo využiť rýchle protiútoky, čo nám trochu uľahčil aj súper. Víťazstvo po prehre v Martine nás teší, potrebovali sme ho.”

I. tretina

V úvode stredoslovenského derby hrali obidve mužstvá v rovnovážnom stave. V 3. min unikol center prvého útoku Kafka a ponad ľavé plece prekonal Mikoláša – 0:1.

Podobná situácia, čo sa týka vylúčení, bola aj na konci prvej desaťminútovky, ale obe mužstvá nevyužili početnú výhodu.

V 13. min sa ocitol White sám pred Mikolášom, no nebol úspešný. Ten istý hráč mohol zvýšiť v 14. min pri vylúčení Kallu, ale ani tentoraz nedal.

II. tretina

Banskobystričania mali úspešný vstup do druhej tretiny, keď hneď po buly sa dostal k puku Kadura a pohotovou strelou druhýkrát prekonal domáceho gólmana – 0:2. Žilinský brankár sa vyznamenal v 24. min, keď po prihrávke Melanda kryl strelu Handlovského.

V 26. min Buc dostal okrem dvoch minút aj desať za napadnutie hlavy a krku. Banskobystričania početnú prevahu po 57 sekundách aj využili, keď strelu Saracina tečoval Bambúch – 0:3.

Žilina mohla skorigovať pri dvojnásobnom vylúčení Kaduru, ale to sa jej nepodarilo. V závere druhej časti zaujala len strelecká príležitosť domáceho Valáška v 38. min, Kafkov samostatný nájazd o minútu neskôr zlikvidoval Mikoláš.

V tretej tretine sa hralo len vo veľmi vlažnom tempe. Až v 47. min domáci kapitán Drevenák vyskúšal pozornosť Kalembu. Na začiatku 50. min unikol rýchly Macík a odrazený puk od Mikoláša Lunter dopravil do prázdnej bránky – 0:4.

V 53. min mali Žilinčania možnosť streliť aspoň kontaktný gól pri vylúčení Zošiaka. Strely Tomasa a Valáška kryl hosťujúci gólman. Tri minúty pred koncom stretnutia opäť unikol Macík a jeho únik zužitkoval Zigo – 0:5.

V predposlednej minúte Kadura už len spečatil najvyššiu prehru domácich v aktuálnej sezóne – 0:6. Banskobystričania po tretí raz zvíťazili nad Žilinou.

HKM Zvolen – HK Poprad 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 7. Juraško (Michal Chovan, J. Hertl), 46. Brabenec (Michal Chovan), rozhodujúci sam. nájazd Brabenec – 47. Matúš Paločko (Mlynarovič, Vaic), 51. Belluš (Kurali, L. Paukovček)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Rovenský, Šefčík, 1267 divákov

Zostavy:
Zvolen: M. Šimko – Juraško, L. Pokovič, J. Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Platil, Pichnarčík – Škvaridlo, Brabenec, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, P. Zuzin, Síkela – Mančák, M. Jurík, Čanky – Puliš, V. Fekiač, Urgas
Poprad: Sidor – D. Brejčák, R. Suchý, Kasík, Makovský, Kurali, Jáchym, Gáborčík – T. Sýkora, Štals, Lapšanský – Matúš Paločko, Mlynarovič, Vaic – Belluš, L. Paukovček, Drábek – Gápa, S. Takáč, Štrauch

Hlasy:
Jaroslav Török (asistent trénera Zvolena): “Po dvoch domácich prehrách sme sa snažili chlapcov nabudiť, aby pristúpili k tomuto zápasu inak. Sme radi, že sme určité veci v tomto zápase zvládli, ale na druhej strane by sa niektoré náležitosti za stavu 2:0 nemali stávať. Súper sa dostal kontaktným gólom do zápasu, keď využil presilovú hru, my sme trochu znervózneli. Pri druhom inkasovanom góle sme podcenili situáciu, nevyhodili puk z pásma. V predlžení sme sa ubránili presilovke súpera. Sme radi, že pre nás dopadli dobre nájazdy, pretože sme v nich neboli úspešní v ostatných štyroch zápasoch. S dvoma bodmi sme spokojní, ale mohli byť aj tri.”

Milan Jančuška (tréner Popradu): “Dve tretiny boli z našej strany chladné, málo sme korčuľovali, prezentovali sme sa slabým pohybom a viazla nám aj kombinácia. Chýbalo mi viac dynamiky a výbušnosti smerom ku bránke, ako aj priamočiarosti. Nakopol nás najmä kontaktný gól v tretej tretine na 1:2. Som spokojný s treťou časťou, že sme aspoň uhájili remízu v riadnom hracom čase a získali bod. V dueloch vonku máme problémy s produktivitou, dávame na ľade súperov málo gólov, a preto iba ťažko môžu prísť víťazstvá.

I. tretina

Popradčanom chýbal vo Zvolene Kroták, domácim sa do zostavy vrátili traja kľúčoví hráči Juraško, Brabenec a Škvaridlo, čo bolo na ľade cítiť.

Už v 3. min zvonila na bránke hostí žŕdka, keď z pravej strany strieľal Puliš. O minútu neskôr netrafil puk pred odkrytou časťou Sidorovej svätyne Škvaridlo.

V 7. min najprv Brabenec skóroval vysokou hokejkou, gól teda neplatil, ale v početnej výhode sa napokon presadil Juraško strelou od modrej čiary – 1:0. Odpovedať mohol Belluš zblízka, ale nenadvihol puk.

II. tretina

Hráčom spod Tatier sa ďalšia šanca na vyrovnanie naskytla aj na začiatku druhej tretiny.

Dostali sa do prečíslenia troch na jedného, ale koncovka Mlynaroviča bekhendom nebola presná. Belluš sa dostal v 29. min aj do druhej vyloženej príležitosti, z dvoch metrov však pálil do Šimka.

Zvolenčania mohli zvýšiť vedenie v polovici zápasu: najprv dobiedzal Michal Chovan v oslabení a neskôr po strele Muchu vypadol puk z lapačky Sidorovi, no neskončil za čiarou. V 38. min sa nepresadil zblízka Mančák.

Na začiatku tretej tretiny opäť zvonila žŕdka na popradskej bránke, tentoraz po strele Hraška. Aktivita domácich slávila úspech až v 46. min.

Po peknej kombinačnej akcii prvého útoku sa Chovan neulakomil na strelu a Brabenec nemal problém poslať puk za chrbát Sidora – 2:0.

Hostia však zdvihli hlavu. O pol druha minúty znížil v presilovke z dorážky po strele Mlynaroviča zblízka Paukovček – 2:1.

O vyrovnávajúci gól sa postaral v 51. min Belluš, ktorý pred Šimkom zužitkoval prihrávku z rohu klziska – 2:2. V ďalších minútach si vyložené šance nevypracoval ani jeden z tímov, a tak duel dospel do predĺženia.

Predĺženie a sam. nájazdy

Na jeho začiatku mali Podtatranci výhodu presilovky štyroch proti trom, ale nevyužili túto početnú výhodu. Po jej skončení prišli veľké príležitosti majstra: najprv Chovan nenašiel recept na Sidora a po ňom nepretavil do gólu svoje sólo ani Škvaridlo.

Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch, v nich boli úspešní až dvaja Zvolenčania, kým na strane hostí iba jeden hokejista. Dva body pre Zvolen zariadil Brabenec – 3:2.

ŠHK 37 Piešťany – HK Nitra 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 36. V. Nemec (Saliji, R. Filip), 45. Lušňák (Holovič, Chylo), rozhodujúci sam. nájazd Lušňák – 29. R. Tománek (Nádašdi, L. Novák), 56. H. Ručkay (Ordzovenský, M. Bača)
Vylúčení: 9:9 na 2 min, navyše: 57. R. Filip (Piešťany) 10 min za napadnutie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín, Štefík – Bednár, Smerek, 1575 divákov

Zostavy:
Piešťany: T. Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, Biro, Drgoň, R. Filip, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Chylo – R. Lelkeš, Peško, M. Bartánus – Haring, Mišura, Románek – F. Hudec
Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, Ordzovenský, M. Bača, Rais, M. Novák, Ďurkech, Piačka – M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Štumpf, Kmeč, Pupák

Hlasy:
Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): “Mrzí ma tento výsledok, pretože sme chceli bodovať naplno. V úvode bol zápas vyrovnaný, šance boli na oboch stranách. V druhej tretine sme urobili dve zbytočné chyby, hrali sme oslabení a prehrávali 0:1. Dôležité bolo, že sme využili početnú výhodu piatich proti trom. V tretej časti sme tlačili, podarilo sa nám dať gól, v závere však prišiel zbytočný faul, súper to využil a vyrovnal. Myslím si, že chalani dnes boli o ten jeden gól lepší.”

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): “Máme za sebou sériu neúspešných zápasov. Dnes sme ju chceli prerušiť zodpovednou hrou, čo sa nám zo začiatku darilo. Hrali sme dobre smerom dozadu, trochu nám viazol prechod do protiútoku, problémom boli nepresné prihrávky. Napokon sme dali v presilovke piatich proti trom gól. Po ňom sme však nechali hrať Piešťany, ktoré to využili. V závere sme sa snažili vyrovnať, veľkou bojovnosťou sa nám to aj podarilo. Duel sme dotiahli až po samostatné nájazdy, v ktorých uspeli Piešťany. Nie sme spokojní, chceli sme si odviezť väčší bodový zisk.”

I. tretina

Za domácich “havranov” nastúpil na posledný majstrovský zápas Marek Bartánus, ktorý odchádza hrať do Švajčiarska. V 2. min vyskúšal pozornosť domáceho Tomeka Chrenko a hneď z protiútoku zasa Lelkeš s Bartánusom ohrozili Kristana.

V 6. min napriahol Románek a na nitrianskej bránke sa rozozvučala pravá žŕdka. V 8. min Segľa dostal prihrávku spoza bránky, ale jeho strelu z prvej Tomek bezpečne kryl. V tej istej minúte inkasoval domáci Saliji za nezavinené zranenie protihráča štvorminútový trest, ale Nitrania to nevyužili.

II. tretina

V 22. min Lukáš Novák vypálil na bránku domácich, ale Tomekove betóny neprestrelil. V 28. min šiel na trestnú lavicu domáci Bučka a o štyri sekundy po buly zasa prísne vylúčený Melichárek za zdržovanie.

Mužstvo spod Zobora túto početnú výhodu využilo v 29. min, keď Tománek z ľavého kruhu na vhadzovanie trafil pod hornú žŕdku Tomekovej bránky – 0:1.

V 35. min sa naskytla šanca domácim vyrovnať tiež v presilovke o dvoch hráčov – a aj to využili – 1:1. V 36. min strelu Salijiho tečoval Nemec. Potom mohli domáci “havrani” ísť aj do vedenia, ale najskôr Bartánus trafil žŕdku a onedlho Peško v nájazde nastrelil len Kristana.

V 45. min udreli domáci, keď Holovič získal puk na útočnej modrej čiare, prešiel do pásma, kde našiel nepokrytého Lušňáka a ten zabezpečil Piešťanom vedenie – 2:1.

V 52. min mal výbornú šancu na vyrovnanie hosťujúci Chrenko a vzápätí sa predral Bartánus za obranu, ale tiesnený neprekonal Kristana. V 55. min skúsený Stümpel pri presilovke pred bránkou domácich bekhendom prestrelil.

V 56. min Nitrania využili presilovku odchovancom Piešťan Henrichom Ručkayom a vyrovnali – 2:2. V 58. min nastrelili M. Novák konštrukciu Tomekovej bránky, a tak stretnutie vyústilo do predĺženia.

V ňom sa hralo nervózne, s častým vylučovaním. Definitíva padla až v samostatných nájazdoch: za hostí nepremenili Stümpel a Tománek, gól dal iba Pupák, kým z domácich boli úspešní Holovič a Lušňák – 3:2.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.