V Mexiku zatkli kokaínového kráľa s prezývkou Krpec

0
445

MEXIKO 23. februára (WEBNOVINY) – V Mexiku zatkli v sobotu jedného z najhľadanejších narkobarónov na svete Joaquína Guzmána, známeho tiež ako El Chapo (Krpec). Stalo sa tak v meste Mazatlán v štáte Sinaloa v spolupráci s americkou protidrogovou políciou.

Kokaínový kráľ Guzmán vedie mocný kartel Sinaloa, ktorý pašuje do USA obrovské množstvo drog. Časopis Forbs odhadol jeho majetok na jednu miliardu dolárov.

Polícia po ňom pátra, odkedy v roku 2001 utiekol z mexického väzenia s najvyšším stupňom ostražitosti. Predtým ho zatkli v Guatemale v roku 1993. Odvtedy je najhľadanejším mužom Mexika, pričom na jeho hlavu je v USA vypísaná odmena 5 miliónov dolárov. Chicago ho minulý rok navyše vyhlásilo za verejného nepriateľa mesta číslo 1. Stal sa tak prvým kriminálnikom, ktorý získal takýto “titul” po americkom gangstrovi Al Caponem.

Mexikom v posledných rokoch otriasa krvavá vojna drogových kartelov, ktorá si od vládnej ofenzívy v roku 2006 vyžiadala už vyše 70 000 obetí. Za najnebezpečnejšie sú pritom považované severné mexické štáty hraničiace s USA, kde skupiny bojujú o prístupové cesty na lukratívne americké trhy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.