V kauze brutality v Nitre zlyhala prokuratúra, zistil Čižnár

0
152

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Šéf prokuratúry Jaromír Čižnár dospel k záveru, že v kauze útoku údajných neonacistov na ľudí zo študentského baru Mariatchi v Nitre “možno konštatovať určité pochybenia zo strany prokuratúry”.

Čižnár to pripustil po pondelkovom stretnutí s krajským a okresným prokurátorom z Nitry, s ktorými rokoval niekoľko hodín. “Krajskému prokurátorovi bolo uložené, aby vo svojej kompetencii vyvodil príslušné konzekvencie, o ktorých bude Generálna prokuratúra SR informovať,” informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Odporúčame:

Ľubomíra Galka zaujíma, či pred nitrianskym barom neútočil aj hasič

Video: Neonacisti terorizujú bar v Nitre, majiteľa lynčovali

Neonacisti z Nitry sú na slobode, Fico to nechce komentovať

Prepustenie údajných neonacistov

Prokurátor z Nitry rozhodol o prepustení pätice mužov, obvinených z októbrového útoku na ľudí z baru v Nitre. Na slobodu sa dostali 30. januára, teda dva dni potom, ako boli zadržaní a obvinení. Zadržali ich 28. januára v deň medializácie kamerového záznamu bitky pred barom, ktorá sa udiala už začiatkom októbra 2013. Generálna prokuratúra si od prokurátora z Nitry najprv vyžiadala analýzu kauzy. Tá jej nestačila, napokon požiadala aj o spisy, aby ich mohla preskúmať.

Útoky údajných neonacistov, ktorí si vraj berú na mušku ľudí zo študentského baru v Nitre, rozvírili verejnú mienku po spomínanej medializácii nahrávky jedného z incidentov. Skupina údajných neonacistov z kartárskeho klubu, ktorý sídli na druhej strane ulice, na videu surovo bije ľudí pred študentským barom. Partia mladých mužov zaútočila po hádke a konflikte s obsluhou.

Video: Neonacisti terorizujú študentov v Nitre

Útok na študentov i majiteľa

Útok sa stal v noci z 5. na 6. októbra 2013 o 23:30, polícia piatich mužov zadržala a obvinila po takmer štyroch mesiacoch. Podľa ministra vnútra Kaliňáka to nie je dlhý čas.

Pri incidente sa zranili traja ľudia, podľa lekárskej správy si ich zranenia nevyžiadali pri správnom liečebnom postupe dobu liečenia viac ako 42 dní. Vyšetrovateľ obvinil 24-ročného Dušana V., 21-ročného Petra S., 26-ročného Borisa H., 33-ročného Martina B. a 24-ročného Michala P zo zločinov ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Hrozí im trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.

Druhý útok, pri ktorom vážne zranili aj majiteľa nitrianskeho podniku, sa stal na prelome rokov. Trojica mladíkov sa dobýjala do nočného klubu a poškodila okná. Majiteľ podniku sa snažil výtržníkov odfotiť, no 39-ročného muža výtržníci napadli a zlomili mu nohu. V tomto druhom prípade boli iní útočníci aj iní poškodení – policajti obvinili 23-ročného Jána Ď. a 26-ročného Petra S. pre zločiny ublíženia na zdraví a výtržníctva.

Totožnosť tretej osoby zatiaľ známa nie je. Obvinení môžu v prípade dokázania viny za mrežami stráviť štyri až desať rokov. Stíhajú ich na slobode. Ani v jednom z prípadov podľa polície neboli preukázané znaky extrémizmu. Polícia v súvislosti so spomínaným nočným barom riešila v minulom roku štyri priestupky proti majetku, išlo o poškodenie okien a dverí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.