V Afganistane majú pomáhať slovenskí experti na komunikáciu

0
471

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Rezort obrany plánuje nasadiť do misie ISAF v Afganistane ďalšiu vojenskú jednotku, tentoraz by malo ísť o modul naladiteľných, teda mobilných komunikačných a informačných systémov (DSCM-C), do ktorého chcú nasadiť do šesť vojakov.

Návrh už predložili do pripomienkového konania. Spojenecké sily požiadali Slovensko o nasadenie modulu na základe rozhodnutia veliteľa 3. Spojovacieho práporu Skupiny NATO pre Komunikačné informačné systémy, dislokovaného v poľskom Bydgoszczi. Práve pod tento prápor náš modul spadá.

“Príslušníci Ozbrojených síl SR budú poskytovať podporu služieb komunikačných a informačných systémov na veliteľstvách ISAF,” uvádza sa v návrhu materiálu. V prípade, že vláda schváli vyslanie vojakov, musia materiál odsúhlasiť aj poslanci parlamentu.

Odporúčame:

Afganistan prepustil 65 členov Talibanu, znepokojil USA

V Afganistane zomiera stále viac civilistov, varuje OSN

Vojaci v Afganistane vztýčili vlajku, hlásia pripravenosť

Obrazom: Stovky ľudí sa lúčili s vojakmi, ktorí zomreli v Afganistane

Spojené veliteľstvo v Kábule

Príslušníci spojovacej jednotky slovenského modulu budú túto službu poskytovať na Spojenom veliteľstve ISAF v Kábule a okrem toho podporovať rádiové systémy pre veliteľstva špeciálnych síl v Kábule. Budú môcť pôsobiť na celom operačnom priestore operácie ISAF v Afganistane. Príslušníci modulu budú mať mandát do konca operácie ISAF.

Predpokladané náklady na pôsobenie jednotky maximálne šiestich príslušníkov modulu do konca operácie ISAF predstavujú 197 823 eur. Peniaze budú z rozpočtu ministerstva obrany. “Predpokladané náklady na vyslanie, pôsobenie a stiahnutie DCM-C nepresiahnu plánované výdavky OS SR pre túto operáciu,” uvádza sa v materiáli.

Aktuálne v Afganskej islamskej republike pôsobí v operácii ISAF približne 87-tisíc vojakov a expertov zo 49 krajín, vrátane všetkých 28 členských krajín NATO. Medzi nimi je aj 291 príslušníkov ozbrojených síl SR.

“Aj napriek tomu, že medzinárodné spoločenstvo a afganská vláda dosiahli v krajine markantný progres, krajina naďalej čelí mnohým výzvam vrátane aktivity fundamentalistického hnutia Taliban ako aj iných opozičných skupín spojených predovšetkým s výrobou a pašovaním drog, nedostatočnou úrovňou výkonu verejnej moci na úrovni provincií a okresov, vysokou mierou korupcie a chudoby,” argumentujú autori za návrh na ďalšie vyslanie slovenských vojakov do misie.

Cenná pomoc Afganistanu

Medzinárodná prítomnosť v krajine je aj naďalej podľa MO nevyhnutná, o čom svedčí aj fakt, že afganská vláda neustále potvrdzuje záujem o medzinárodnú podporu. Bezpečnostná rada OSN každoročne predlžuje mandát pôsobenia ISAF v Afganistane, naposledy sa tak stalo v októbri 2013.

Medzinárodné spoločenstvo chce svojím angažovaním sa v Afganistane dosiahnuť stabilizáciu krajiny, regiónu a podporu budovania exekutívy. Pomáhajú aj s vybudovaním afganských národných bezpečnostných síl, ktoré by boli schopné samostatne čeliť vnútorným, regionálnym a globálnym bezpečnostným výzvam.

Operácia ISAF je v súčasnosti v poslednej etape odovzdávania zodpovednosti za bezpečnosť a správu krajiny do rúk afganských orgánov a mala by sa v roku 2014 skončiť. Na summite NATO v Chicagu prijali rozhodnutie o ukončení operácie ISAF do konca roka 2014 a začatí plánovacieho procesu novej výcvikovej misie pod vedením NATO, ktorá má v Afganistane pôsobiť po roku 2014. Základným predpokladom je uzavretie bilaterálnej bezpečnostnej dohody medzi Afganistanom a USA a následná dohoda o statuse síl medzi NATO a Afganistanom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.