Ukrajinská opozícia chce rokovať o zmenách v ústave

0
460

KYJEV 3. februára (WEBNOVINY) – Lídri protivládnych protestov na Ukrajine v pondelok oznámili, že sa budú snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta Viktora Janukovyča. Podľa vyjadrenia predsedu najsilnejšej opozičnej strany Baťkivščyna (Otčina) Arsenija Jaceňuka je cieľom reformy “zrušiť diktátorské právomoci prezidenta a odovzdať právo vládnuť krajine ukrajinskému ľudu”.

Ministerka spravodlivosti Olena Lukašová ešte minulý týždeň povedala, že prípravy na zmeny v ústave sa už začali, neprezradila však podrobnosti. Očakáva sa, že požadované zmeny budú na programe najbližšej schôdze ukrajinského parlamentu naplánovanej na utorok.

Obrazom: Ukrajina očami slovenského fotografa

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pondelok ukončí zdravotnú dovolenku, ktorú si vzal vo štvrtok v čase vrcholiacej krízy v krajine. V nedeľu to potvrdila webová stránka jeho kancelárie.

O riešení situácie cez víkend na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii rokovali opoziční lídri vrátane Vitalija Klička a Arsenija Jaceňuka. Ten chce po Janukovyčovom návrate do prezidentského paláca hovoriť najmä o prepustení všetkých zadržaných demonštrantov. “Musíme ich všetkých oslobodiť… Slobodu pre každého hrdinu!” vyhlásil a dodal, že v súčasnosti je za mrežami 116 protestujúcich.

Janukovyč v piatok podpísal zákon, ktorého súčasťou je amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na tamojšej vlne protivládnych nepokojov. Hlava štátu zároveň potvrdila rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony sprísňujúce pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie.

Janukovyč tak urobil napriek štvrtkovému oznámeniu, že je dočasne práceneschopný pre ochorenie dýchacích ciest sprevádzané horúčkami. Ukrajinský prezident je momentálne pod nátlakom opozície, aby sa zachoval rovnako ako premiér Mykola Azarov a odstúpil.

Jednou z hlavných požiadaviek opozície v krízových rokovaniach s prezidentom však bolo zrušenie zákonov namierených proti demonštrantom, ktoré parlament schválil 16. januára. V stredu večer parlament splnil i ďalšiu z požiadaviek v podobe amnestie pre aktivistov, podmienkou platnosti je však uvoľnenie okupovaných vládnych úradov do uplynutia dvojtýždňovej lehoty. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.