Ukrajine hrozia sankciami, Ashtonová mieri za Janukovyčom

0
381

KYJEV 4. februára (WEBNOVINY) – Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier pohrozil v utorok ukrajinskej vláde sankciami v prípade, že nenájde politické riešenie súčasnej krízy.

“Myslím si, že by sme teraz mali použiť sankcie ako hrozbu,” povedal v rozhovore pre televíznu stanicu ARD. Nemecko sa podľa neho prikloní k tejto možnosti, ak sa situácia nezlepší. Steinmeierove vyhlásenie sa líši od postoja kancelárky Angely Merkelovej, ktorá minulý týždeň zatiaľ vylúčila prijatie sankcií voči ukrajinskému vedeniu.

Odporúčame aj:

Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku

Ukrajinská opozícia vyzýva Západ, aby sa viac angažoval

Do Kyjeva v utorok po dlhšom čase opäť pricestuje vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničie Catherine Ashtonová. V stredu má na programe rozhovory s opozíciou, ale aj prezidentom Viktorom Janukovyčom. S ním chce rokovať o dodatočnej finančnej pomoci, ktorú by mohla Kyjevu poskytnúť EÚ. Výmenou za podporu by mali byť záväzky zo strany Ukrajiny o zreformovaní svojej ekonomiky, ale aj ďalších oblastí.

Janukovyč v novembri podpísal dohodu o priamej finančnej pomoci zo strany Ruska po tom, ako odmietol ratifikovať asociačnú dohodu s úniou. Tento krok rozpútal bezprecedentné masové protesty v uliciach Kyjeva a neskôr aj v ďalších mestách po celej krajine.

Ukrajinský prezident v pondelok po takmer týždni vystúpil na verejnosti a vo svojom prejave varoval demonštrantov pred násilím. “Musíme povedať nie extrémizmu, radikalizmu, rozdúchavania nenávisti v spoločnosti,” vyhlásil.

Novembrové rozhodnutie nepodpísať dohody s EÚ na Ukrajine vyvolalo najhoršiu krízu od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Ukrajinská opozícia je dlhodobo nespokojná s príklonom krajiny k Rusku, ktoré koncom roka Kyjevu poskytlo veľkú finančnú podporu i lacnejší plyn.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč pod tlakom protestov v piatok podpísal amnestiu pre opozičných aktivistov a potvrdil tiež rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony sprísňujúce pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Demonštranti v Kyjeve naďalej neplánujú opustiť svoj tábor v centre ani okupované budovy, pokračuje však taktiež prímerie medzi radikálmi a políciou vyhlásené po nedávnych stretoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.