Tretina gastro zariadení neprešla kontrolou pokladníc

0
388

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Bratislavskí colníci skontrolovali v piatok 7. februára v Bratislave 15 gastronomických prevádzok od bufetov po reštaurácie, pričom tretina z nich nedodržiava zákon o používaní registračnej pokladnice.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, kontrolóri našli pochybenia v piatich prevádzkach. Najčastejšími porušeniami bolo nezobrazenie vzorového pokladničného dokladu z elektronickej registračnej pokladnice na viditeľnom mieste v prevádzke a rozdiel hotovosti v pokladnici v porovnaní s prehľadovou uzávierkou. “Za porušenia uložili colníci obchodníkom na mieste pokuty vo výške 930 eur,” poznamenala.

Prevádzky colníci kontrolovali v piatok poobede a v noci. Cieľom bolo zistiť, či prevádzky riadne evidujú prijaté platby od zákazníkov do elektronických registračných pokladníc a či im následne vydajú pokladničný doklad, ktorý bude spĺňať náležitosti podľa zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Kontrolóri sa podľa jej slov taktiež zamerali na to, či podnikatelia dodržiavajú aj ostatné ustanovenia zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. “Okrem toho preverovali tiež dodržiavanie zákonov upravujúcich oblasť spotrebných daní, najmä liehu a tabakových výrobkov,” uviedla pre agentúru SITA.

Colný úrad zároveň upozorňuje, že od 1. januára nadobudla účinnosť novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorá pre podnikateľské subjekty zaviedla viacero nových povinností. “Pri zistení porušení zákona kontrolóri ukladajú pokutu priamo na mieste,” uzavrela Patrícia Macíková. Zároveň sa sprísnili aj sankcie, ktoré môže finančná správa podnikateľom uložiť, dodala.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.