Tenistu Troického sa zastal z veľkej štvorky iba Djokovič

0
306

LONDÝN 8. novembra (SITA, AP) – Na rozdiel od Novaka Djokoviča, krajana a blízkeho kamaráta srbského tenistu Viktora Troického, nie sú ďalší členovia terajšej "veľkej štvorky" vyložene na strane hráča, ktorý si odpykáva ročný trest za porušenie antidopingových noriem.

"Máme pravidlá. Nemusia sa nám pozdávať, ale sú tu. Viktora je mi veľmi ľúto, lebo stopercentne verím v jeho nevinu. Vedel však, že musí podstúpiť test, hoci komisárka možno nekonala bezchybne. Čokoľvek by som na túto tému povedal, nič tým nezmením. Preferujem nehovoriť o týchto veciach. Koncentrujem sa na tenis. Keď niečo robím, odovzdávam tomu plnú pozornosť," cituje portál Tennis World slová lídra svetového rebríčka Nadala počas šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne.

"Zastávam názor, že keď vás vyzvú odovzdať vzorku, máte odovzdať vzorku. Bez ohľadu na to, ako zle sa cítite. Sorry… Pre mňa odber na ďalší deň už nie je odberom. V tomto treba zachovávať extrémnu neochvejnosť. Celkovo verím systému," skonštatoval Švajčiar Roger Federer.

Musí rok pauzovať

"Čítajte a rešpektujte pravidlá a všetko je potom veľmi jednoduché," uviedol v stredu Brit Andy Murray prostredníctvom Twitteru zjavne v tomto kontexte.

"Je to veľmi zlá správa preňho, ale aj pre mňa a celé jeho okolie. Je to však zlá správa ešte aj v inom zmysle: znova sa ukázalo, že antidopingový systém nefunguje. Netvrdím, že Viktor je v tejto kauze de iure kompletne bez viny, ale treba zdôrazniť, že nebol pozitívny na žiadnu zakázanú látku. Keď požiadal o jednodňový odklad odberu krvi, nebolo to z dôvodu, že by niečo skrýval. Akurát sa cítil zle a komisárka ho neupozornila na možné konzekvencie. Povedala mu, že stačí napísať zdôvodnenie a všetko bude v poriadku. On teraz musí rok pauzovať pre jej ľahkovážnosť a neprofesionalitu. Podľa mňa je to totálna nespravodlivosť. Považujem to za neskutočne absurdné. Zajtra sa totiž niečo podobné môže stať hocikomu z nás. Ako hráča ma to znepokojilo. Úplne som stratil dôveru vo WADA a IDTM," vyhlásil Djokovič.

Argumenty podporil i kouč

Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne v utorok skrátil Troickému suspendáciu z 18 na 12 mesiacov namiesto požadovaného omilostenia. Dvadsaťsedemročný Belehradčan môže najbližšie súťažne hrať 15. júla 2014.

Niekdajšieho 12. muža svetového rebríčka dištancovala Medzinárodná tenisová federácia (ITF) za to, že počas aprílového turnaja v Monte Carle síce odovzdal na kontrolu moč, ale nie krv pre fóbiu a aktuálnu vyčerpanosť. Pri odbere ho vraj uistili, že takýto postup je akceptovateľný, ak poskytne vzorku ďalší deň.

Komisárka však poprela takýto návrh a ITF sa priklonila k jej verzii. Zverencove argumenty potvrdil kouč Jack Reader. USA Today špecifikovali, že Srb nasledujúci deň odovzdal vzorku krvi a výsledok bol negatívny rovnako ako pri moči.

"Hanba vám!!!!!!" napísal cez Twitter práve v stredu Troického krajan Janko Tipsarevič. Srbsko nastúpi tento týždeň vo finále Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov v Belehrade proti Česku bez spomenutého Troického.

Troicki nebral nič zakázané

"Som šokovaný, pretože verdikt môže zničiť kariéru výnimočného tenistu a dobrého chalana. Myslím si, že si niečo také ani trochu nezaslúžil. O to viac, že sa podaktorí vyvliekli zo závažnejších priestupkov. Iným hráčom významne znížili tresty. Marin Čilič je najčerstvejším príkladom, pričom Viktor ani nebral nič zakázané," citoval kapitána Srbov v Davis Cupe Bogdana Obradoviča portál Tennis World.

"Niečo mi uniklo?" rozhorčil sa prostredníctvom Twitteru Ukrajinec Sergij Stachovskij. "Keď športovca vyzvú odovzdať krv/moč, urobí to. Žiadne výhovorky," napísala Britka Anne Keothavongová.

"Som veľmi sklamaný z rozhodnutia v prípade Viktora Troického," uviedol Srb Dušan Vemič, donedávna asistent Djokovičovho trénera Mariána Vajdu a od septembra kouč Francúzky Kristiny Mladenovicovej.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.