Talianske firmy začali spoluprácu so slovenskými študentmi

0
451

POPRAD 7. novembra (WEBNOVINY) – Mesto Poprad, Taliansko-slovenská obchodná komora a Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela podpísali Memorandum o spolupráci. Výsledkom tejto spolupráce má byť „Univerzitný inkubátor mesta Poprad“.

„Pre Univerzitu Mateja Bela tu v Poprade to znamená veľa najmä pre študentov, ktorí budú môcť priamo, nie v laboratórnych podmienkach, uskutočňovať svoje práce. Je to veľká devíza pre študentov,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede v Poprade Ján Závadský z Inštitútu manažérskych systémov Univerzity Mateja Bela v Poprade.

Keďže v Poprade pôsobí inštitút, ktorý je súčasťou ekonomickej fakulty univerzity, zameranie inkubátora bude na optimalizáciu výrobných procesov zapojených talianskych firiem pôsobiacich v Poprade Pasell Slovakia a Immergas Europe.

Projekt iniciovali talianske firmy

Ján Závadský zároveň zdôraznil, že iniciatíva na spoluprácu vzišla od talianskych firiem. „Pilotný projekt, ktorý vznikol so spoločnosťami, je analýza najlepších praktík, ktoré tieto talianske firmy pôsobiace na Slovensku získali. Vyústiť by to malo do najlepších praktík, ktoré budú môcť zdieľať,“ dodal Závadský.

Výsledky pilotného projektu, v podobe manuálu, by mali zdieľať všetky talianske firmy spadajúce pod Taliansko-slovenskú obchodnú komoru. Inkubátor začne fungovať od januára budúceho roku. Podľa Závadského doteraz zástupcovia univerzity „tlačili“ na podniky, aby umožnili študentom pôsobiť v podnikoch.

V tomto prípade ide o opačný postup, keď talianske firmy prejavili záujem o spoluprácu s univerzitou. „Podniky veľmi chcú, aby sme im pomohli,“ uviedol Závadský. Súčasťou projektu bude aj možnosť pre slovenských študentov stráviť istý čas v závodoch jednotlivých firiem v Európe.

K memorandu pristúpi i Whirlpool

„Podpísanie memoranda je dobrou správou pre Poprad, ale hlavne pre študentov študujúcich v Poprade, keďže budú mať väčšiu šancu nájsť si uplatnenie priamo v meste a nebudú musieť odchádzať,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko.

Primátor je presvedčený, že onedlho pristúpi k memorandu aj spoločnosť Whirlpool, ktorá patrí k najväčším zamestnávateľom v meste. Mesto Poprad bolo pri zrode detašovaného pracoviska univerzity v Poprade pred 21 rokmi. Mesto prenajíma univerzite priestory za jedno euro a taktiež prispieva na prevádzku.

Viceprezident Taliansko-slovenskej obchodnej komory Leonardo Perla privítal vytvorenie inkubátora v Poprade. Podľa neho táto spolupráca umožní nielen dostať študentov do bežného života firiem, ale neskôr aj získať nových zamestnancov medzi talentovanými študentmi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.