Sýria používa nový, účinnejší typ kazetových bômb

0
434

BEJRÚT 19. februára (WEBNOVINY) – Sýrska armáda použila v oblastiach ovládaných povstalcami nový typ kazetových bômb, ktoré sú ešte účinnejšie než doteraz používané. V stredu o tom informovala organizácia Human Rights Watch (HRW), ktorá na svojej webovej stránke zverejnila aj fotografie a výpovede svedkov.

Vládne sily podľa HRW vypálili najmenej štyri takéto strely naplnené muníciou do oblasti Kafar Súsa. Útok sa stal 12. a 13. februára v čase, keď v Ženeve prebiehalo druhé kolo mierových rokovaní medzi zástupcami vlády a opozície.

Strely odpálili z asi 30 kilometrov vzdialeného letiska v meste Hamá, ktoré je pod kontrolou vládnych síl. Kafar Súsa je v rukách povstalcov od decembra 2012 a je častým cieľom vládnych útokov.

Zakázané kazetové bomby sú mimoriadne nebezpečné, keďže po výbuchu vystrelia do širokého okolia stovky malých nábojov, aby spôsobili čo najviac zranení či úmrtí. Nový typ podľa HRW obsahuje až 72 malých náloží, ktoré sú ťažšie a tým aj smrteľnejšie. Tie, ktoré nevybuchnú, zostanú v zemi ako míny a predstavujú hrozbu aj po rokoch. “Je hrozné, že jednotky sýrskej vlády stále používajú zakázané kazetové bomby,” povedal Steve Goose z HRW, podľa ktorého pri spomínanom útoku prišli o život najmenej dve osoby a desať utrpelo zranenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.