Študentom majú dať prax dielne v podnikoch, tvrdí Čaplovič

0
427

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Teoretické vzdelávanie by mal garantovať štát, získavanie praxe by zas mali poskytovať dielne priamo v podnikoch.

Taká je podstata duálneho vzdelávania, ktoré by mal upraviť pripravovaný nový zákon o odbornom vzdelávaní z dielne rezortu školstva. Na štvrtkovom brífingu po rokovaní s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR to povedal minister školstva Dušan Čaplovič.

“Nový zákon bude postavený na tom princípe, aby sa na jednej strane motivovali mladí ľudia, ale aj podnikatelia a zamestnávatelia,” uviedol šéf rezortu školstva. O tom, ako bude motivácia pre zamestnávateľov vyzerať, budú ešte rokovať. Podniky by si podľa Čaploviča mohli napríklad uplatniť odpočítateľnú položku v daňovom vyrovnaní. Študentov odborného vzdelávania by zas mohli motivovať štipendiami.

Podľa viceprezidenta AZZZ SR Jána Žačka by mohol štát podniky podnietiť tým, že ich nebude trestať za spoluprácu so školami. “Školám vieme poskytnúť služby, ktoré by sme pre nich vedeli robiť aj bezodplatne alebo za minimálne vynaložené náklady, ale zatiaľ zákon hovorí, že tieto služby musíme oceňovať cenou obvyklou a z tejto ceny odvádzame DPH, to nie je dobrý systém,” upozorňuje Žačko. Tiež by podľa neho mohol štát podnikom finančne prispieť na technické či technologické vybavenie, ktoré by študenti používali.

Zmeny v odbornom vzdelávaní by tiež mali smerovať k tomu, aby sa mladí ľudia v budúcnosti nemuseli po skončení školy a nástupe do práce rekvalifikovať tak často, ako je to dnes, uviedol vo štvrtok šéf rezortu školstva. “Teda to školstvo by nám malo pripraviť do budúcnosti ľudí, ktorí rekvalifikáciu po skončení školy nebudú potrebovať,” doplnil ho Žačko.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.