Štát môže prevziať kontrolu nad SPP a ovládnuť ceny plynu

0
422

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Prevzatie 100-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom už odobril aj Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Ten schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní výlučnej kontroly Ministerstva hospodárstva SR (MH) nad SPP.

“Po vyhodnotení všetkých dostupných podkladov a informácií úrad vyhodnotil, že v dôsledku predmetnej koncentrácie nedôjde k značnému narušeniu účinnej súťaže a koncentráciu schválil,” informoval protimonopolný úrad, ktorý nevidí problém ani v tom, že po získaní 100 % akcií materskej SPP štát ovládne kontrolu aj nad jej dcérskymi spoločnosťami Nadácia SPP, Ekofond, SPP CNG a SPP CZ. Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť.

Ďalší krok k prevzatiu je na strane štátu

Štát, ako 51-percentný akcionár v SPP, by sa mal najneskôr do konca júna rozhodnúť, či prevezme zvyšných 49 % akcií, ktoré ovláda firma Energetický a průmyslový holding (EPH).

Ako uviedol v decembrovom rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Tomáš Malatinský, štát ešte neprevzal stopercentný podiel v matke SPP, pretože sa snaží vyrokovať ešte výhodnejšie podmienky s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom.

Okrem rokovaní s ruským plynárenským gigantom o revízii dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu zabrzdil proces prevzatia akcií slovenského dominantného dodávateľa plynu aj ďalší fakt. Ide o vyriešenie otázky okolo zásob plynu.

Odporúčame aj:

SPP chystá investíciu za desiatky miliónov eur

Čarnogurský vyzýva Fica, aby odvolal Malatinského pre SPP

Štát musí prebrať dlhy matky SPP

Cenou je prevzatie celého dlhu

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.

Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a EDF, za 2,6 mld. eur. Začiatkom decembra sa objavili informácie, že zo spoločnosti EPH plánuje odísť podnikateľ Kellner. Ten chce predať svoj vyše 44-percentný podiel zvyšným akcionárom.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.