Štát hospodáril s dvojmiliardovým deficitom

0
460

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Hotovostný deficit Slovenskej republiky dosiahol za obdobie minulého roka výšku 2,02 mld. eur. V schválenom štátnom rozpočte na rok 2013 bol plánovaný hotovostný deficit vo výške 3,08 mld. eur.

"Výsledok, ktorý sme zaznamenali sú 2 miliardy 23 miliónov eur. Ušetrili sme na deficite 1 mld. eur. Vyčerpali sme hotovostný deficit len na 66 %," uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír. Dodal zároveň, že je to najnižší hotovostný schodok za ostatných päť rokov.

Hotovostný deficit v roku 2012 dosiahol úroveň 3,8 mld. eur. Podľa predbežných údajov rezortu financií príjmy štátneho rozpočtu v minulom roku predstavovali 12,8 mld. eur a výdavky 14,82 mld. eur.

Minister financií bilancoval uplynulý rok

Tieto údaje majú podľa Petra Kažimíra kľúčový význam vo vzťahu k verejnému dlhu, a to preto, lebo hlavným príspevkom nárastu dlhu z roka na rok býva veľkosť hotovostného deficitu. Nižší deficit tak napomáha k realistickejšiemu splneniu cieľa na rok 2014, čo podľa neho znamená verejný dlh pod hranicou 57 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Štátu k minuloročným výsledkom dopomohol podľa ministra financií aj boj s daňovými únikmi. "Medzi rokmi 2012 a 2013 stúpli daňové príjmy o 670 mil. eur, len na dani z pridanej hodnoty to bolo 430 mil. eur viac. Ak by sme porovnávali plán kontra skutočnosť, vybrali sme o 222 mil. eur viac, ako stanovoval rozpočet na minulý rok," informoval Kažimír.

Takisto sa podľa ministra darilo oblasti nedaňových príjmov, ktoré medziročne stúpli o 233 mil. eur. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami míňania európskych fondov dosiahol lepšiu plusovú pozíciu, a to 140 mil. eur. Podľa ministerstva boli príjmy štátneho rozpočtu v roku 2013 pri medziročnom porovnaní vyššie o 966 mil. eur.

Šetrili na výdavkoch

"V oblasti výdavkov, ktoré vplývali na miliardovú rezervu, sme kľúčovo šetrili na obsluhe dlhu. Vďaka dôvere, ktorú Slovensko na finančných trhoch má sa nám podarilo emitovať dlhopisy za historicky nízke sadzby. Na tejto položke sme ušetrili 160 mil. eur," zdôraznil Peter Kažimír.

Spotreba štátu podľa neho takisto medziročne klesla oproti rozpočtu na rok 2013 o 192 mil. eur, čo v praxi znamená, že niektoré rozpočtové kapitoly boli o 192 mil. eur nižšie.

V konečnom dôsledku prispelo k nižším výdavkom aj lepšie hospodárenie Sociálnej poisťovne o 50 mil. eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní podľa ministerstva nižšie o 821 mil. eur.

Čakajú výsledky hospodárenia samospráv

Minister financií zhodnotil výšku deficitu aj vzhľadom na metodiku ESA 95. "Tu musím povedať, že na základe všetkých dostupných informácii sme bezpečne pod 3 % hrubého domáceho produktu ako výsledok hospodárenia štátu. Sú pred nami ešte informácie, na ktoré musíme počkať z oblasti hospodárenia samospráv. Tie sa dozvieme koncom februára," doplnil minister. Ako ďalej uviedol, definitívne dáta výšky deficitu budú zverejnené podľa štandardného postupu až po oficiálnej notifikácii výsledkov za rok 2013 zo strany Eurostatu.

"Cítim sa bezpečne pod troma percentami, bez započítania tých častí verejnej správy, ktoré som spomínal. To isté sa týka dlhu. Cieľ je dosiahnuteľný, a podľa nášho odhadu je pod 55-mi percentami, aj pri relatívne vysokej hotovostnej rezerve," doplnil Kažimír. Z roku na rok si tak Slovensko prenáša rezervu vo výške 3 mld. eur, teda asi 5 % HDP, čo je asi päťkrát viac ako v roku 2011.

Premiér je spokojný

Vláda si podľa predsedu vlády Roberta Fica v roku 2013 svoju úlohu vo verejných financiách splnila. Premiér tiež deklaroval pokračovanie boja proti daňovým únikom.

"Naplnil sa náš záväzok, že urobíme všetko preto, aby sa najmä v oblasti boja proti daňovým únikom minimálne 5 až 10 % týchto únikov zastavilo," uviedol premiér. Doplnil, že vláda nechce zavádzať žiadne nové poplatky alebo dane. "Chceme aby tí, čo majú podľa zákona zaplatiť, aby zaplatili," doplnil Fico.

Boj proti daňovým únikom trvá

Rezort ministra financií počíta v tomto roku s položkou vo výške 250 mil. eur, ktorú by mal priniesť ďalší boj s daňovými únikmi. "Prvýkrát v histórií Slovenska sme túto položku pomenovali, označili a dokonca sme ju zaznamenali v návrhu štátneho rozpočtu," povedal Kažimír. Podľa ministra ju prinesie zavedenie kontrolného výkazu dane z pridanej hodnoty (DPH), ale aj systém obrátenej dane, takzvaný reverse charge. Ten by mal eliminovať podvody v celom reťazci obchodovania s podvodnými komoditami.

Ako ďalej uviedol minister financií, stále platí, že daň z pridanej hodnoty je kľúčový zdroj príjmov, a to z každého hľadiska, morálneho aj technického. Kažimír zároveň pripustil, že pokiaľ notifikovaný rozpočet Eurostatu potvrdí rozpočet do alebo na úrovni 3 % HDP, zníži sa od začiatku budúceho roka DPH zo súčasných 20 % na 19 %.

Podľa opozície vláda ošklbala i bohatých

Celkový výsledok hospodárenia štátu v roku 2013 sa zdá byť podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka dobrý len na prvý pohľad. Vládny Smer-SD totiž podľa neho ošklbal nielen bohatých, ale aj chudobných cez vyššie odvody z práce na dohodu či živnosť. "Lepšie sa počas roka 2013 mali len vyvolené podniky, ktorým sa dane odpúšťali a navyše dostávali od vlády aj štedré stimuly za milióny eur," uviedol Moravčík.

Ako ďalej dodal, namiesto príjmov z rozpočtu EÚ na úrovni 3,5 mld. eur na Slovensko prišlo len niečo cez 2 mld. eur. "Tento výpadok v príjmoch bol sčasti vykrytý vytunelovaním stoviek miliónov eur zo štátnych podnikov cez takzvané superdividendy," informoval podpredseda KDH.

Jedno z mála pozitív na strane príjmov štátu sú podľa neho prvé úspechy v boji s daňovými únikmi. Z hľadiska výdavkov štát šetril podľa Moravčíka najmä na dôchodkoch budúcich dôchodcov. To je podľa neho vidno z poklesu transferu zo štátneho rozpočtu do Sociálnej poisťovne. Ten klesol z 1,4 mld. eur v roku 2012 na polovicu v roku 2013.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.