Spoločná európska mena voči doláru oslabila

0
366

LONDÝN 7. novembra (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena vo štvrtok oslabila na sedemtýždňové minimum voči doláru. Dôvodom je nečakané zníženie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).

Banka vo štvrtok znížila hlavnú úrokovú sadzbu na rekordných 0,25 %. Dôvodom bol prudký pokles inflácie. Hoci niektorí účastníci na trhu predpokladali, že ECB zníži úrokové sadzby, domnievali sa, že banka so znížením počká do decembra.

Spoločná európska mena poklesla o viac ako jedno percento na 1,33535 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, posilnil na 81,128 bodu. Je to najvyššia úroveň za posledného jeden a pol mesiaca.

Česká koruna vo štvrtok oslabila po tom, ako centrálna banka krajiny spustila prvý predaj korún na trhu za viac ako desaťročie v nádeji, že pomôže ekonomike. Díleri uviedli, že banka kúpila približne pol miliardy eur s cieľom oslabiť korunu. Ostatné stredoeurópske meny mierne posilnili.

Podporilo ich to, že ECB prekvapujúco znížila úrokové sadzby. Meny regiónu sa tak v porovnaní s eurom stali atraktívnejšou investíciou. Koruna do 14:06 SEČ klesla o 4,02 % na 26,867 CZK/EUR. Maďarský forint posilnil o 0,35 % na 295,800 HUF/EUR a poľský zlotý stúpol o 0,2 % na 4,162 PLN/EUR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.