Šoky na rozvíjajúcich sa trhoch ohrozujú európske banky

0
407

LONDÝN 4. februára (WEBNOVINY) – Hodnota úverov, ktoré európske banky poskytli na rozvíjajúcich sa trhoch presahuje 3 miliardy USD. Táto suma je viac ako štvornásobne vyššia ako objem úverov, ktoré na týchto trhoch poskytli americké banky.

Európske finančné domy tak v prípade turbulencií na trhoch v krajinách ako Brazília, India, Turecko, či Juhoafrická republika podstupujú omnoho vyššie riziko. Najväčšiemu riziku čelí podľa analytikov šestica bánk BBVA, Erste bank, HSBC, Santander, Standard Chartered a UniCredit.

“Myslíme si, že šoky na rozvíjajúcich sa trhoch sú v roku 2014 skutočným dôvodom na znepokojenie,” povedal analytik Deutsche bank Matt Spick. Zároveň uviedol, že šestica bánk, ktorú nemenoval, má k rozvíjajúcim sa trhom väzby v hodnote viac ako 1,7 miliardy USD.

Meny rozvíjajúcich sa krajín sa v posledných týždňoch dostali pod tlak spomaľujúcej čínskej ekonomiky. Ďalšie napätie prinieslo obmedzenie stimulačného programu pre americkú ekonomiku zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed).

Investori však ostávajú napätí najmä v súvislosti s “krehkou päťkou” ekonomík Turecka, Brazílie, Indie, Indonézie a Juhoafrickej republiky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.