So štatistikami nezamestnanosti sa podľa Kaníka manipuluje

0
338

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR (SDKÚ-DS) Ľudovít Kaník má podozrenie, že sa manipuluje so štatistikami o nezamestnanosti. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA, posledné štatistiky hovoria, že v novembri poklesla nezamestnanosť. „Stačí sa spýtať, či niekto pozná malú alebo veľkú firmu, ktorá prijímala posledné obdobie zamestnancov. Také firmy sa veľmi ťažko nájdu,“ povedal.

Podľa neho pokles nezamestnanosti v štatistikách sa dá dosiahnuť jedine manipuláciou a vylepšovaním štatistík, prípadne vyradením ľudí z evidencie nezamestnanosti. „Takým spôsobom sa opticky znižuje nezamestnanosť,“ konštatoval.

Kaník za tým vidí prezidentské voľby. Podľa neho premiér Robert Fico pravdepodobne vydal príkaz, aby všetko bolo namaľované na ružovo. „Je to ako kedysi v kasárňach, keď mala prísť vysokopostavená návšteva, tak sa na zeleno maľovala aj tráva. Realita je však odlišná,“ vyhlásil.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v novembri tohto roka oproti októbru znížila o 0,16 percentuálneho bodu na 13,50 %. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 364,2 tisíca nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom októbra ide o pokles o 4,4 tisíca osôb. Oproti novembru minulého roka miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac klesla o 0,44 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa znížil o 12,4 tisíca.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.