Slovenský priemysel je na tom lepšie ako v celej EÚ

0
445

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Sezónne upravená priemyselná výroba v eurozóne v novembri medzimesačne posilnila o 1,8 % a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zväčšila o 1,5 %.

Medziročne novembrová priemyselná produkcia eurozóny aj celej EÚ posilnila o 3 %. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Lepšie dopadlo len Írsko

Priemyselná produkcia Slovenska sa vyvíjala lepšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú EÚ. Medzimesačne posilnila o 1,8 % a medziročne bol jej rast v rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii, druhý najväčší, a to na úrovni 12,7 %.

Výraznejší rast evidovalo iba Írsko, a to na úrovni 13,2 %. Na treťom mieste, po Slovensku, sa nachádzala ČR s medziročným rastom na úrovni 8,8 %.

V novembri najviac oslabila Malta

Najviac novembrová priemyselná výroba medziročne oslabila na Malte (-8,7 %), a v Grécku (-6,2 %). V rámci štátov, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, priemysel v novembri medziročne vzrástol v devätnástich a oslabil v šiestich.

V medzimesačnom porovnaní novembrová priemyselná výroba, v rámci štátov z ktorých boli údaje k dispozícii, oslabila v šiestich, posilnila v šestnástich a nezmenila sa v troch. Najviac sa oproti októbru zmenšila v Litve (-11,2 %), Luxembursku (-3,5 %), Dánsku (-3 %) a Grécku (-2,2 %).

Najväčší medzimesačný prírastok priemyselnej výroby bol v Írsku (11,7 %), Švédsku (6,4 %), na Malte (3,8 %), Chorvátsku (3 %), v Holandsku (2,5 %) a Nemecku (2,4 %).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.