Slovenskí volejbalisti majú nového trénera z Talianska

0
390

Slovenskí volejbalisti Archívne foto: SITA/Ivan FleischerBRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Talian Flavio Gulinelli sa stal novým trénerom slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie.

Na tomto poste vystriedal Štefana Chrtianskeho, ktorému po nedávnych majstrovstvách Európy v Poľsku a Dánsku (Slováci skončili na 11. mieste, pozn.) vypršala zmluva so Slovenskou volejbalovou federáciou (SVF) a obe strany sa dohodli na jej nepredĺžení.

"S pánom Gulinellim a jeho manažérom sme sa stretli v utorok v Miláne a dohodli sme sa. Zmluva je platná na jeden rok s opciou. Keď postúpime z budúcoročnej kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2015, kontrakt sa automaticky predĺži o ďalší rok," povedal pre agentúru SITA na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident SVF Ľubor Halanda a doplnil: "Zostávajúci realizačný tím by sa zatiaľ nemal meniť. Prvým asistentom je Andrej Kravárik, druhým Massimiliano Giaccardi, manažérom Slavomír Huba."

Gulinellimu stačilo pár minút na rozhodnutie

S 55-ročným novým koučom volejbalistov SR (nar. 14. 6. 1958) sa prítomní zástupcovia médií mohli porozprávať prostredníctvom konferenčného videohovoru. Gulinelli je celkovom tretím zahraničným a druhým talianskym lodivodom slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie.

Pred ním to boli Čech Pavel Třešňák a Talian Emanuele Zanini (2008 – 2011), ktorý počas pôsobenia pri A-družstve SR doviedol svojich zverencov k dvom triumfom v Európskej lige (2008 a 2011) a na ME s nimi obsadil 5. miesto (2011) a 11. priečku (2009).

"Nad ponukou som neváhal, stačilo mi pár minút a bol som rozhodnutý. Viesť reprezentáciu Slovenska na takejto úrovni je pre mňa česť a zároveň záväzok," uviedol vo štvrtok F. Gulinelli a doplnil: "So Zaninim som sa neradil, hoci ho poznám. Emanuele však viedol slovenský tím štyri roky, to tiež o niečom svedčí. Ja mám dostatok medzinárodných skúseností. Verím, že budem mať aj dostatočné množstvo informácii, ktoré zužitkujem pri práci. Základný káder je na dobrej úrovni, má svoje skúsenosti. Tím má schopnosti na to, aby postúpil na majstrovstvá sveta. V živote, a to nie iba v tom športovom, som mal veľa výziev. Aj toto je jedna z nich. Keď dokázal uspeiť Zanini, družstvo na to asi malo a má. Určite sa to môže zopakovať. Prečo by som nemohol byť úspešnejší?"

Výber trénera je nespochybniteľný

Šéf SVF skonštatoval, že po ukončení spolupráce so Štefanom Chrtianskym museli rýchlo hľadať nového trénera. "Rozhodli sme sa vrátiť na taliansku cestu, pretože so Zaninim bola úspešná. A to nielen pre hráčov, ale aj pre Slovenskú volejbalovú federáciu. Talianski kormidelníci sú výborní, majú skvelú prípravu na zápas a kvalitne prepracované tréningy. Ich ligová súťaž je na vynikajúcej úrovni. Gulinelli je ostrieľaný kouč, pôsobil 8 rokov v najvyššej talianskej súťaži, mali sme o ňom veľmi dobré referencie. Tento výber je správny a nespochybniteľný," vyjadril sa ďalej Ľubor Halanda a na otázku, či môže prezradiť finančné detaily, dodal: "Presnú sumu nezverejníme. V porovnaní so Zaninim je to však približne na rovnakej úrovni."

Nový tréner volejbalistov SR Gulinelli premiérovo povedie tím v Poprade na januárovom turnaji v rámci III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Poľska. Súpermi Slovenska budú pod Tatrami výbery Fínska, Grécka a Ukrajiny.

"Úsilie a finačné prostriedky, ktoré dala SVF do organizovania turnaja, by som rád pretavil do úspechu s mojimi novými zverencami," priznal rodák z mesta Asti Flavio Gulinelli, ktorý okrem A-tímu SR bude na klubovej úrovni viesť v sezóne 2013/2014 ruský tím Ural Ufa: "Našťastie, nie je termínová kolízia medzi reprezentačnými akciami a ruskou ligou. Verím, že stihnem a zvládnem obidve pôsobenia."

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.