Slováci vyrobili takmer milión áut, rast priškrtí kapacita

0
409

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Automobilky na Slovensku v minulom roku vyrobili spolu vyše 980 tisíc vozidiel. Oproti roku 2012 to predstavuje nárast o 5,8 %. Predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR o tom informovali na stredajšej tlačovej besede.

Trnavský závod PSA Peugeot Citröen vyrobil vyše 248 tis. áut, žilinská Kia 313 tisíc vozidiel a na bratislavský závod Volkswagen tak pripadá viac ako 419 tisíc vyrobených vozidiel.

Výrobcovia na linkách obmenia modely

Koľko áut by sa malo na Slovensku vyrobiť v tomto roku, zatiaľ známe nie je. "Je možné, že nevyrobíme toľko vozidiel, pretože viacerí výrobcovia pripravujú modelové zmeny," povedal prezident ZAP SR Jaroslav Holeček.

Dodal však, že by to malo byť určite viac ako v roku 2012. Vtedy automobilky na Slovensku vyrobili spolu 926 tisíc vozidiel. "Už sme na hranici kapacít. Ak by sme chceli vyrobiť viac, musela by prísť nová automobilka," skonštatoval. Rezervy pre rast však vidí ešte u subdodávateľov.

Chce to zmeny v zákonníku

Aj za minulý rok nám opätovne pripadlo svetové prvenstvo v počte automobilov vyrobených na jedného obyvateľa. "Minuloročné výsledky ukazujú, že sme toto číslo posunuli na úroveň 181 automobilov na tisíc obyvateľov," povedal Holeček. Aby sme si toto prvenstvo zachovali, mali by sme podľa neho začať stavať diaľnice, či pracovať na rozvoji školstva, výskumu a vývoja.

Automobilkám by pomohol aj flexibilnejší Zákonník práce. "Za posledných 20 rokov sa zastavil rozvoj školstva, výskumu a vývoja a bolo by ho potrebné znova naštartovať. Aj Detroit zamrzol okrem iného na tom, že zanedbal školstvo," upozornil Holeček.

Áut sa vlani predalo menej

Na Slovensku sa v minulom roku predalo spolu 66-tisíc nových osobných automobilov. Oproti roku 2012 ide o mierny pokles, ktorý je však podľa Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR v línii s európskym trendom. "Celoročný pokles registrácií osobných motorových vozidiel o 4,72 % a 0,55 % u ľahkých úžitkových vozidiel hodnotíme z pohľadu prognóz, ktoré boli prezentované začiatkom roka 2013, ako úspech. Aj tieto výsledky naznačujú, že v roku 2014 by sme už mohli rátať s miernym nárastom," zhodnotil rok 2013 viceprezident ZAP SR Pavol Prepiak.

Celoročné výsledky potiahli ešte decembrové predaje, ktoré podľa Prepiaka dokázali znížiť pokles celoročných výsledkov predaja na oveľa nižšie číslo, ako predpovedali prognózy. V poslednom mesiaci roka bolo zaregistrovaných 6 653 nových vozidiel v kategórií osobných automobilov, čím sa prekonali čísla z decembra 2012 o 31,1 %. V kategórii N1, teda malých úžitkových automobilov, bolo v decembri zaregistrovaných 453 vozidiel, čo je v medziročnom porovnaní nárast o 4,14 %.

Za celý rok 2013 sa na Slovensku zaregistrovalo 430 nákladných áut nad 3,5 tony, čo je o 83 kusov menej ako v roku 2012. Na druhej strane stúpol predaj nákladných vozidiel nad 12 ton z necelých tritisíc v roku 2012 na 3 426 kusov v minulom roku. V kategórii autobusov do 6 ton bolo zaregistrovaných len 7 vozidiel, čo je o tri kusy menej ako v roku 2012. V kategórii M3, teda autobusov nad 6 ton, pribudlo za rok 2013 268 vozidiel, čo je o 9,8 % menej ako v celom roku 2012.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.