Slováci sa budú podieľať na novom skoro 80 miliardovom dlhu

0
450

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Rumunsko vytvoria v roku 2014 nový dlh v celkovej výške 78,5 mld. eur. Informovala o tom v pondelok medzinárodná ratingová agentúra Fitch.

Štyri krajiny strednej a východnej Európy (SVE) by si tak museli požičať ekvivalent 9,5 % svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Nový dlh celej eurozóny v sledovanom období podľa odhadov agentúry dosiahne 15,1 jej % HDP.

Umiernené požiadavky na financovanie rozpočtových výdavkov a splácanie dlhov by tak mali zlepšiť odolnosť štvorice krajín v prípade, ak postupné sťahovanie mimoriadnych podporných opatrení centrálnej banky v USA vyvolá otrasy na trhoch.

Na dlhovú pozíciu Rumunska a Maďarska však bude v strednodobom až dlhodobom horizonte naďalej negatívne vplývať splácanie pôžičiek medzinárodným veriteľom.

Agentúra Fitch pripomína, že niektoré so skupiny krajín čaká v roku 2014 séria volieb. Významne zmeny v hospodárskej politike sú po voľbách nepravdepodobné, existuje však riziko, že politická neistota poškodí dôveru investorov osobitne v prípade, ak ju budú sprevádzať otrasy na finančných trhoch, upozorňuje Fitch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.