Slováci čítajú podmienky úverov len zbežne, mnohí nechápu

0
331

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Pre zákazníkov je pri výbere spotrebiteľského úveru často podstatná len výška splátky či úroková sadzba. Zabúdajú na ďalší podstatný parameter, a to na ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá určuje celkové náklady spojené s úverom alebo pôžičkou.

Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit a firmu Finančná Hitparáda, ktorý robila spoločnosť Stem/Mark na reprezentatívnej vzorke populácie Slovenska od 15. do 20. novembra tohto roka. V tomto prieskume napríklad 58 % opýtaných nevedelo alebo uviedlo nesprávne, čo RPMN predstavuje.

Nedostatočne prečítané úverové podmienky

Slováci úverové podmienky čítajú len veľmi zbežne, pričom väčšina z nich im venuje maximálne desať minút, dve percentá opýtaných dokonca zmluvy nečíta vôbec.

Seriózne spoločnosti pritom majú úverové podmienky na svojich web stránkach, takže sa s nimi klient môže oboznámiť dopredu a môže si dopriať čas na ich podrobné preštudovanie.

Každý dvanásty respondent má ťažkosti porozumieť úplne úverovým podmienkam.

Ostych a časový stres pred podpisom zmluvy im potom často zabráni rozoznať, či si berú úver od bezpečnej úverovej spoločnosti alebo od úžerníka.

Súkromníci konkurujú bankám

„Práve predvianočný čas je pre spotrebiteľov tým najrizikovejším obdobím v roku. Mnoho z nich na financovanie nákupu darčekov využije spotrebiteľský úver. To v zásade nemusí byť zlé, je však dôležité, aby si požičali iba toľko, koľko dokážu v budúcnosti splatiť a aby si vybrali bezpečného poskytovateľa úveru,“ povedal Maroš Ovčarik z portálu FinancnaHitparada.sk.

Výhodný spotrebiteľský úver podľa neho nemusí ponúknuť iba banka.

„Porovnanie ukázalo, že aj značkové úverové spoločnosti dokážu bankám konkurovať, ponúkajú sadzby, ktoré sú vo viacerých prípadoch s bankami porovnateľné,“ doplnil Ovčarik.

Podľa Ovčarika by si záujemcovia o úver mali zistiť ponuky z viacerých inštitúcií. Rovnako neplatí, že vo „svojej“ banke dostane klient vždy najvýhodnejšiu ponuku. Klient by mal spozornieť, ak sa spoločnosť nezaujíma o výšku jeho príjmu. Bezpečný poskytovateľ úverov sa totiž podľa Ovčarika vždy zaujíma o to, či bude klient môcť úver splácať a či sa nedostane do problémov. Ak seriózna spoločnosť po zhodnotení príjmu úver odmietne, znamená to, že pravdepodobne nebude klient podľa Ovčarika schopný splácať svoje záväzky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.