Sesterské odbory chcú rokovať o platoch osobitne

0
454

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) odmieta jeden zákon o odmeňovaní všetkých zdravotníckych pracovníkov. Podľa nich je to absolútne neprijateľné. “Každému súdnemu človeku je jasné, že v jednom zákone sa nedajú skĺbiť rôzne potreby a špecifiká jednotlivých zdravotníckych profesií, ktoré sú združené v 11 komorách a dvoch odborových združeniach,” uviedla predsedníčka OZSaPA Monika Kavecká.

Sestry vypracovali vlastný návrh legislatívy, ktorá by mala ošetrovať len ich platy. So šéfkou rezortu zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou o ňom chcú hovoriť na samostatnom rokovaní. Rezort má však zatiaľ naplánované len spoločné stretnutie so zástupcami všetkých zdravotníkov. To sa uskutoční 4. marca.

Rezort pristupuje ku komorám osobitne

Podľa riaditeľky komunikačného odboru MZ Zuzany Čižmárikovej sa na ňom určite budú venovať aj legislatíve sestier a pôrodných asistentiek. Osobitné rokovanie len s nimi naplánované rezort nemá, verí, že si veci vysvetlia na marcovom stretnutí. “Ku každej komore samozrejme pristupujeme zvlášť, je úplne jedno, či je to jeden zákon, alebo štyri zákony, pretože v danom zákone má každá kategória svoje koeficienty,” povedala Čižmáriková.

Tento postup ministerstva zdravotníctva považuje OZSaPA za oddeľovanie riešenia platov sestier, a to ako tvrdia, pod rúškom nekonečného dohadovania sa na znení zákona o spoločnom ohodnotení všetkých pracovníkov v zdravotníctve. “Pritom ide o zákon chybný v samotnej filozofii, keď jeho ambíciou je skĺbiť nespojiteľné, pričom je OZSaPA presvedčené, že si to ministerstvo zdravotníctva v plnej miere uvedomuje,” skonštatovala Kavecká.

Sestry chcú minimálne deväť stoviek

Podľa návrhu sestier by ich ohodnotenie v štátnych zdravotníckych zariadeniach malo začínať na úrovni 1,15 násobku priemernej mzdy, čo v súčasnosti predstavuje 925 eur. Ak by išlo o absolventku magisterského štúdia, začínať by mala na 950 eurách. Za každé dva roky praxe by sa jej koeficient ešte navyšoval o 0,1, čo aktuálne predstavuje približne 80 eur.

V prípade pôrodných asistentiek sú koeficienty odmeňovania ešte o čosi vyššie. Návrh legislatívy z dielne komory a odborov nezabúda ani na sestry pracujúce v neštátnych zdravotníckych zariadeniach. V ich prípade však počíta len s platom na úrovni 0,6-násobku zo mzdy sestry pracujúcej v štátnom zariadení, čo by v aktuálnom roku znamenalo najmenej 555 eur.

Dorovnať na úroveň svojich kolegýň v štátnych nemocniciach by sa mali postupne. S koeficientmi, ktoré navrhuje MZ v novele zákona o poskytovateľoch, sestry nesúhlasia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.