Rusko začína proces s kritikmi Putina, jedného mučili

0
423

MOSKVA 18. februára (WEBNOVINY) – V Moskve sa v utorok začal proces s dvoma opozičnými aktivistami Sergejom Udaľcovom a Leonidom Razvozžajevom, ktorých prokuratúra obvinila z organizovania masových nepokojov počas demonštrácií proti návratu Vladimira Putina do funkcie prezidenta v roku 2012.

V prípade usvedčenia im hrozí až 10-ročný pobyt za mrežami. Aktivistov zadržali v októbri 2012 potom, ako ruská štátna televízia odvysielala reportáž o ich údajnom pláne destabilizovať krajinu prostredníctvom protestov financovaných zo zahraničia. Udaľcov bol odvtedy v domácom väzení a mal zakázanú komunikáciu cez telefón aj počítač. Razvozžajeva, ktorý hlási ku krajnej ľavici, vyšetrovali na slobode.

Odporúčame aj:

V Soči zatkli dve členky Pussy Riot, vraj kradli

Razvozžajev je okrem organizovania nepokojov obvinený aj z nelegálneho prekročenia hranice s Ukrajinou, kde v októbri 2012 hľadal útočisko, aby sa vyhol stíhaniu. Tvrdí, že ruské bezpečnostné zložky ho uniesli naspäť do vlasti, kde ho mučením nútili k priznaniu. V súvislosti s obvineniami z ozbrojenej lúpeže ho umiestnili do väznice na východe Sibíri, prípad však neskôr uzavreli a Razvozžajev sa tak mohol v marci vrátiť do Moskvy.

Tridsaťpäťročný líder Ľavicového frontu Udaľcov jednému z najznámejších opozičných lídrov v Rusku. Bol jedným z organizátorov bezprecedentných protestov proti Putinovi, ktoré vypukli ešte v zime 2011.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.