Rusi môžu nabehnúť do maďarskej atómky, odobril ju parlament

0
459

BUDAPEŠŤ 6. februára (WEBNOVINY) – Maďarský parlament v štvrtok jednoznačne schválil dohodu o rozšírení jadrovej elektrárne Paks, na ktorom sa v januári dohodli maďarský premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin.

Za medzištátnu dohodu zdvihli ruky poslanci jedinej vládnej strany Fidesz, ktorá má v parlamentne ústavnú väčšinu. Pridali sa k nim aj zákonodarcovia z krajne pravicového Hnutia za lepšie Maďarsko známeho ako Jobbik.

Celkové hlasovanie dopadlo v pomere 256 za ku 29 proti. Medzi odporcami bola nespokojná opozícia, ktorá už v prípade úspechu v aprílových voľbách prisľúbila vypísanie referenda.

Odporúčame aj:

Rusi Maďarom rozšíria atómku, opozícia to kritizuje

Greenpeaseáci pre atómku obsadili Sochu slobody v Budapešti

Z januárovej dohody Maďarska a Ruska vyplýva, že ruská spoločnosť Rosatom rozšíri jedinú maďarskú jadrovú elektráreň Paks, pričom viac ako zdvojnásobí jej kapacitu. Elektráreň Paks používa štyri reaktory ruskej výroby postavené v 80. rokoch minulého storočia. Moskva by mala Maďarsku poskytnúť úver na 30 rokov vo výške 10 miliárd eur.

Tento úver by mal pokryť 80 percent nákladov rekonštrukcie. Budapešť si od rozšírenia Paksu, ktorý v súčasnosti poskytuje 40 percent spotrebovanej elektrickej energie v krajine, sľubuje zníženie energetickej závislosti od zahraničných krajín.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.