Rumunský prezident ohovoril kočovných Rómov, dostal pokutu

0
377

BUKUREŠŤ 11. februára (WEBNOVINY) – Rumunský prezident Traian Basescu dostal v pondelok pokutu v prepočte 110 eur za svoje poznámky na adresu rómskej menšiny. O finančnom treste rozhodla národná rada pre boj proti diskriminácii.

Ten pôvodne odmietol konať vo veci prezidentových výrokov s tvrdením, že sa ich dopustil v zahraniční. Následne zakročil najvyšší súd a donútil úrad konať. Výsledkom bola pokuta a to konkrétne za Basescove vyjadrenie z tlačovej konferencie spred štyroch rokov v Slovinsku. Ako sa prezident vtedy vyjadril, “väčšine kočovných Rómov sa nechce pracovať a živia sa iba tým, čo si ukradnú”.

Nebol to ojedinelý Basescov tvrdý výrok na ich adresu a aj preto sa úrad nakoniec rozhodol vymerať pokutu, potvrdil šéf úradu fungujúceho pod kontrolou parlamentu István Haller. Na jeho slová v Slovinsku reagovali rómske organizácie sťažnosťou.

Nepáčilo sa mi však ani jeho označenie jedného z novinárov za “špinavého cigána” z roku 2007 či obvinenie Rómov, že kradnú v autobusoch o štyri roky neskôr. V januári sa zase v Berlíne vyjadril na margo voľného pohybu v rámci EÚ. Rómovia podľa neho “otravujú ľudí žobraním a sú zrejme problémovejší ako bankár, ktorý nechá zmiznúť desiatky miliónov z banky”.

Odhaduje sa, že v Rumunsku žijú milióny Rómov, ktorí v krajine čelia diskriminácii a žijú na okraji spoločnosti s veľmi obmedzeným prístupom k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.