Rozpočtom na rok 2014 podľa Kollára odzvonilo istotám

0
236

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Schválenou podobou štátneho rozpočtu na roky 2014 až 2016 definitívne odzvonilo istotám, vrátane tých sociálnych.

Okrem toho sa vláda chystá prikryť väčšou perinou, než na akú v skutočnosti má, vyhlásil v sobotu v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy nezaradený poslanec parlamentu Jozef Kollár, ktorý pôsobí v hnutí Nová väčšina – Dohoda.

Premiérove pomenovania rozpočtu ako sociálneho, pokrízového a konsolidačného podľa neho v skutočnosti nezodpovedajú realite. Naopak, podľa podpredsedu vlády a ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) má Kollár vzácny dar, tváriť sa, že spadol z oblakov.

Odporúčame aj:

Štátny rozpočet je podľa opozície rizikový a neudržateľný

Deň pekný je pred nami, vyhlásil na margo rozpočtu Kažimír

Návrh rozpočtu označil Kollár za údržbársky a prezidentský

Jozef Mihál staví bradu, že sa Kažimír v rozpočte prerátal

Rozpočet podľa Lipšica vyzerá, ako keby ho pripravil asociál

Vláda vie len ľuďom dvíhať dane, kritizuje exminister Mikloš

Vláda sa chystá prikryť väčšou perinou

Sociálny charakter rozpočtu popiera podľa Kollára fakt, že výdavky na verejnú správu a vnútornú bezpečnosť v budúcom roku porastú i napriek tomu, že už teraz ich má Slovensko nad priemerom Európskej únie.

Naopak na oblasti, ktoré majú byť podľa poslanca stredobodom vytvárania sociálnych istôt, teda školstvo, zdravotníctvo a sociálne zabezpečenie, pôjde v roku 2014 podľa schváleného rozpočtu opäť menej peňazí.

Kollár dopĺňa, že v týchto sférach zase Slovensko za priemerom EÚ zaostáva. Tiež hovorí o tom, že vláda Slovensko nepripravuje na pokrízové obdobie.

Plánovaný štrukturálny deficit medziročne neklesá, ale narastá. Podľa poslanca sa tak vláda chystá prikryť väčšou perinou, než akú si môže dovoliť.

„Vláda a nie krajina preto, lebo naše verejné financie neriadi nejaká eseročka alebo akciovka,“ vysvetľuje Kollár.

Napokon kritizuje tvrdenie, že rozpočet bude konsolidačný. „Neozdravuje verejné financie, naopak spôsobuje vo verejných financiách rozvrat,“ hovorí Kollár a odvoláva sa aj na rozpočtovú radu, ktorá v rozpočte kritizuje výraznú váhu navrhovaných jednorazových opatrení. Tie z konsolidačného úsilia tvoria 89 percent, vysvetľuje opozičný poslanec.

Lepší výber daní je štrukturálna zmena

Reči o tom, aké bude štrukturálne úsilie, môžu byť úplne iné, hovorí Kažimír. Aj rozpočtová rada podľa neho priznáva, len to nikto nechce vidieť, že to môže byť úplne inak. Výsledok štrukturálneho úsilia v roku 2014 bude podľa jeho slov iný, ako to vyzerá dnes.

Ďalej minister hovorí, že lepší výber daní je štrukturálna zmena. „Prečo by sme neuprednostnili najprv zlepšenie výberu daní,“ pýta sa minister. Je to podľa neho morálne a správne, to najjednoduchšie z hľadiska politických nákladov.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.