Ropa je lacnejšia, naopak zlato zdraželo

0
398

NEW YORK 17. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok mierne poklesli, keďže sa očakáva posilnenie dodávok ropy z Blízkeho východu a Severnej Ameriky. Na druhej strane však produkcia ropy z členských štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) poklesla. Ceny americkej ropy klesali druhýkrát v tomto týždni, straty však obmedzili priaznivé správy z amerického trhu práce, ako aj informácie o najrýchlejšom raste spotrebiteľských cien v USA za šesť mesiacov.

Počet nových nezamestnaných v USA, ktorí požiadali o štátne dávky, minulý týždeň klesol. Končiace februárové dodávky britskej ropy Brent vo štvrtok poklesli o 4 centy na 107,09 USD za barel. Marcové dodávky britskej ropy zlacneli o 52 centov na 105,75 USD za barel. Ceny americkej ropy poklesli o 21 centov na 93,96 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok posilnili, skončil sa tak dva dni trvajúci pokles. Analytici však hovoria, že volatilné ceny zlata by mali naďalej klesať. Záujem investorov o nákup zlata znižovala aj nízka decembrová jadrová inflácia v USA. Tento drahý kov totiž investori nakupujú ako ochranu práve pred infláciou.

Spotová cena zlata do 20:11 GMT vzrástla o 0,1 % na 1 241,99 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 1,90 USD na 1 240,20 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.