Rok 2014 bude rokom fiktívnych istôt, tvrdí opozícia

0
308

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Opozícia neočakáva, že by sa v roku 2014 výrazne zlepšila ekonomika Slovenska. "Bude pokračovať ďalšie zadlžovanie občanov a nevidím reálnu šancu na podstatné zlepšenie situácie v zamestnanosti, keďže sa opäť sťažil život malým podnikateľom, ktorí zamestnávajú najviac ľudí. Štátny rozpočet je postavený na účtovných podfukoch a jednorazových opatreniach, ktoré len zhoršia verejné financie i život občanov,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Predstavitelia opozície sa zhodujú na tom, že o mnohom rozhodne zatiaľ nejasný vývoj na domácej politickej scéne, a to hlavne výsledok prezidentských volieb. "V určitej miere intenzitu vnútorných konfliktov ovplyvnia externé faktory, to znamená ekonomická situácia v eurozóne a na trhoch, kam smeruje väčšina slovenskej produkcie. Ale nerobíme si ilúzie, že hospodárske oživenie v EÚ okamžite povedie k nárastu zamestnanosti, pretože aj z minulosti vieme, že firmy sprvu hľadajú rezervy v produktivite práce, kým naberú nových ľudí," skonštatoval predseda SaS Richard Sulík.

Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka zase bude rok 2014 rokom fiktívnych istôt. Nezamestnanosť v roku 2014 budú podľa neho vylepšovať dočasné pracovné miesta, ktorých mzdy sa rozhodla vláda preplácať z eurofondov. "Štatistiky bude naďalej vylepšovať manipulácia s číslami ústredia práce, ale aj hrozba likvidačných pokút pri zistení čiernej práce. Podnikať a vytvárať udržateľné pracovné miesta sa však bude ťažko kvôli vysokým daniam, odvodom a nárastu byrokracie,“ uviedol. K výraznejšiemu vytriezveniu podľa Moravčíka príde až koncom roka pri schvaľovaní rozpočtu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.