Roberta Kaliňáka teší, že zásah v Moldave nezávisle vyšetria

0
523

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák sa teší, že generálna prokuratúra chce veľmi presne preskúmať informácie okolo vlaňajšieho policajného zásahu v Moldave nad Bodvou.

Reagoval tak na zverejnený dokument Inšpekcie MV, ktorým na pokyn prokurátora začala trestné stíhanie, hoci rezortná kontrola nenašla pri posudzovaní zásahu pochybenia. Kaliňák verí, že prokuratúra napokon zverejní stanovisko, ktoré potvrdí verziu, o ktorej od začiatku hovorí. Policajtov sa opakovane zastal, pochybenia z ich strany odmieta. “Ja sa budem iba tešiť, ak nezávislá forma vyšetrovania stanoví, aká bola realita v Moldave,” povedal minister.

Odporúčame:

Zásah v Moldave nebol kóšer, začalo sa trestné stíhanie

Rada vlády nahliadla do ombudsmankinej správy o Moldave

Komentovať zásah v Moldave je predčasné, tvrdí Gašpar

Policajti vraj nikoho nemučili

Trestné stíhanie začali pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, porušovanie domovej slobody, prečin ublíženia na zdraví a zločin mučenia a iného neľudského alebo krutého zaobchádzania.

“Ak chcete nejakú vec vyšetrovať, musíte otvoriť trestné konanie, pretože v opačnom prípade nemôžete zadovažovať dôkazy,” vysvetlil Kaliňák. Trestné stíhanie otvorili preto, aby sa preverili vyjadrenia ombudsmanky Jany Dubovcovej a mimovládneho sektora. “…dopredu povedať, aký bude výsledok – neprejudikujem,” povedal minister. Podľa výsledku vyšetrovania sa zariadi aj rezort vnútra.

Kaliňák si stále stojí za tým, že mnohé tvrdenia, ktoré sa v tomto prípade objavili, boli napokon vyvrátené ako nepravdivé. Malo ísť o informácie o počtoch zranených, ako aj dĺžke pobytu predvedených na policajnej stanici. “Všetky informácie, z ktorých sú (policajti) obviňovaní vrátane mučenia, sa postupne ukazovali ako nepravdivé. Tak uvidíme, čo to vyšetrovanie prinesie,” dodal minister.

Súvisiace články:

Vláda zlyháva pri Rómoch a korupcii, tvrdia sklamaní Slováci

Rómovia húfne opúšťajú Luník IX, nádej hľadajú v Belgicku

Razia ako odveta?

V odôvodnení, prečo začal trestné stíhania, vyšetrovateľ podľa RTVS píše, že celá razia sa vraj mala uskutočniť ako odveta za napadnutie policajtov pár dní pred zásahom. Podľa neho bol na akciu údajne nasadený neprimeraný počet policajtov, ktorí použili neprimerané donucovacie prostriedky. Policajti mali ničiť zariadenie obydlí ako aj mobilné telefóny tých, ktorí sa snažili natočiť celý priebeh akcie.

V dokumente sa píše aj to, že policajti mali pri razii použiť slzotvorný plyn, čím spôsobili zdravotné komplikácie ročnému dieťaťu. Následne po akcii vraj mali v priestoroch obvodného policajného oddelenia v Moldave nad Bodvou spôsobovať zadržaným telesné a duševné utrpenie, verbálne ich zosmiešňovať, vyhrážať sa im, kopať a biť tak, aby to ostatní videli a báli sa.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.