Rakúska firma vraj ráta s tým, že ropovod bude cez Petržalku

0
366

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – V prípade trasovania ropovodu Bratislava – Schwechat cez bratislavskú mestskú časť Petržalka bude ministerstvo životného prostredia posudzovať jeho vplyv na životné prostredie (EIA), výsledkom môže byť negatívne stanovisko.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano, rovnaké negatívne stanovisko rezort v minulosti zaujal po procese EIA k trasovaniu ropovodu cez Žitný ostrov.

Odporúčame:

Buď o ropovode klame ministerstvo alebo Transpetrol

Šéfovi SDKÚ sa nepozdáva výber trasy ropovodu v Rakúsku

Ropovod Bratislava – Schwechat je na zozname projektov EÚ

"Považujeme za nereálne, aby ropovod viedol cez Žitný ostrov," doplnil. S informáciou, že trasa ropovodu cez Petržalku sa už kreslí, prišli v pondelok 18. novembra Hospodárske noviny.

"Spoločnosť, ktorá za projektom stojí, chystá novú žiadosť o schválenie. Jasne sa v nej prikláňa k variantu stavať ropovod cez bratislavskú mestskú časť Petržalka," píše portál hnonline.sk.

Obrazom: Spustili petíciu proti ropovodu

Ropovod Bratislava – Schwechat je veľmi diskutovanou témou zo strany ochranárov, najmä občianskeho združenia Nie ropovodu. Ropovod má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni.

Realizáciu projektu majú na starosti slovenský prepravca ropy spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV. Ropovod by mal stáť 75 až 140 miliónov eur. Na financovaní projektu sa majú podieľať obe spomínané spoločnosti.

Do konca tohto roka sa majú pripraviť potrebné dokumenty, ktoré zabezpečia realizáciu projektu. Známa by mala byť aj trasa, kadiaľ nový ropovod povedie. Práve možné trasy ropovodného prepojenia vyvolali veľkú diskusia tak na strane ochranárov, ako aj na strane laickej verejnosti.

Obrazom: Akcia Ropovod cez Bratislavu

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.