Psychicky chorý muž požiadal druhého o smrť, ten mu vyhovel

0
153

BANSKÁ BYSTRICA 6. februára (WEBNOVINY) – Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vo štvrtok uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu 29-ročného Dušana R. z Martina a vymeral mu trest 10 rokov odňatia slobody. Obžalovaný sa ako pacient Psychiatrickej liečebne v Sučanoch pokúsil usmrtiť 57-ročného spolupacienta na jeho vlastnú žiadosť.

Dušan R. sa v Sučanoch liečil z psychických problémov, súvisiacich s dlhodobým užívaním drog. Poškodený Jozef K. povedal na súde, že mal problémy z krízy v manželstve. V júni minulého roka Jozef hovoril Dušanovi, že sa mu nechce žiť a aby ho zabil.

Svoj návrh vraj opakoval viackrát a Dušan mu vyhovel večer, keď už dostali obaja lieky a mali spať. Dohodli sa na stretnutí na toalete, kde si Jozef ľahol na zem, Dušan si sadol na neho, obidvoma rukami ho chytil za krk a palcami mu stláčal ohryzok dovtedy, kým žiadateľ o smrť neprestal dýchať. Dušan z miesta činu odišiel a čakal, čo bude.

Jozef sa z bezvedomia prebral a potvrdil, že si vlastnú smrť u Dušana objednal. Dušan sa k činu v prípravnom konaní priznal, ale na súde tvrdil, že je nevinný. Napadol i znalecký posudok psychiatrov, ktorí uznali, že mal zníženú príčetnosť, ale bol za svoje konanie trestne zodpovedný. Navrhoval, že jeho matka zaplatí nový znalecký posudok, ale senát mu nevyhovel a zamietol i ďalšie návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania.

Rozsudok nie je právoplatný, Dušan sa odvolal hneď po jeho vyhlásení. Prokurátor, ktorý navrhoval uložiť pätnásť rokov v najprísnejšom väzení, sa vyjadrí v zákonnej lehote. Sadzba za úkladnú vraždu je 20 až 25 rokov odňatia slobody. Senát uložil trest pod túto hranicu, pričom zohľadnil zníženú príčetnosť Dušana R. v čase skutku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.