Pri oškretí auta už vizitka nepostačí, zmenia sa pravidlá

  0
  282

  BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Dostať sa k náhrade škody, ktorú človeku spôsobí vodič auta, by malo byť od nového roka ľahšie.

  Vinníkovi škodovej udalosti totiž od januára pribudne povinnosť vždy vyhľadať osobu, ktorej poškodil majetok a vyplniť s ňou tlačivo o náhrade škody. Doteraz túto povinnosť voči poškodenému nemal, podľa zákona mu stačilo oznámiť svoje osobné údaje.

  "Aplikačná prax doterajšej právnej úpravy poukázala aj na niektoré nedostatky, čo spôsobovalo určité ťažkosti najmä pri uplatňovaní náhrad vzniknutých škôd," hovorí policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

  Poškodený bude musieť vedieť o škode

  "Na jednej strane sme mali zreteľne upravené povinnosti účastníkov škodovej udalosti, pokiaľ sa obaja nachádzali priamo na mieste, spravidla išlo o aktívnu alebo pasívnu účasť," uviedol. Problémy však podľa Ábela prinášali situácie, ak osoba, ktorej bol poškodený majetok, nebola fyzicky priamo na mieste.

  "Od nového roku sa povinnosť pre účastníka škodovej udalosti prítomného priamo na mieste sprísňuje a spresňuje v takom zmysle, že nebude vôbec postačovať zanechať na mieste napríklad potrebné kontaktné údaje, ale bude musieť o udalosti bezodkladne upovedomiť takúto osobu a vyplniť s ňou a aj podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody,“ vysvetlil Ábel.

  Týmto sa teda zrovnoprávnili situácie, keď sú pri škodovej udalosti prítomní obaja účastníci s udalosťami, keď poškodená strana prítomná

  Vizitka s telefónom už nepostačí

  Podľa polície sa často stávalo, že keď auto poškodilo niekomu majetok, majiteľ sa musel niekedy aj súdnou cestou domáhať, aby bol vinník zaviazaný rozhodnutím súdu. Preto sa vodičovi ukladá spomínaná nová povinnosť a kontakt so svojimi údajmi vo forme vizitky či lístka nebude už vôbec postačovať.

  „Nestačí sa obhajovať tým, že som nechal na seba kontakt niekde za stieračom, bude to posudzované ako nesplnenie si povinnosti uloženej zákonom," ozrejmil Ábel.

  Ak má však vodič problém nájsť osobu, ktorej spôsobil škodu, môže si pomôcť napríklad kontaktovaním policajtov. Tí môžu operatívne zistiť majiteľa auta podľa evidenčného čísla. „Netreba sa toho báť a požiadať policajtov o pomoc,“ radí Ábel a dodáva, že privolanie polície ešte neznamená, že sa začína konanie o dopravnej nehode.

  Naopak, keď vinník svoje povinnosti nesplní a nespíše tlačivo s poškodenou stranou, polícia vyhľadá majiteľa sama, lenže prípad potom posudzuje už ako dopravnú nehodu, kde sú vyššie sankcie. „Smerujeme k tomu, aby vodiči neutekali z takýchto miest. Je to slušnosť, ale musí sa to stať aj povinnosťou, aby sa vinník snažil čo najskôr nahradiť škodu,“ uzavrel Ábel.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.