Prezident a premiér si nevymenia platy podľa návrhu Matoviča

0
419

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Platy premiéra a prezidenta sa nevymenia. Parlament v stredu neschválil novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, v ktorej poslanec za OĽaNO Igor Matovič navrhoval, aby prezident zarábal toľko, čo predseda vlády a predseda vlády by mal, naopak, poberať plat, ktorý teraz prináleží hlave štátu.

“Takéto opatrenie nebude mať žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, avšak na druhej strane zabezpečí, že predseda vlády bude odmeňovaný adekvátne za svoju prácu a nebude odkázaný na prijímanie pochybných darov v podobe napríklad luxusných hodiniek v hodnote niekoľko desiatok tisíc, či pochybné zháňanie peňazí tzv. vlastnou hlavou. Stav, keď je predseda vlády odkázaný na takéto pochybné financovanie svojich vlastných potrieb, vytvára negatívny obraz o samotnej Slovenskej republike a v nezanedbateľnom rozsahu vytvára výrazné korupčné prostredie priamo pri najvyšších predstaviteľoch štátu,” argumentoval Matovič.

Líder obyčajných ľudí tak chcel zadosťučiniť spravodlivosti pri odmeňovaní predsedu vlády a prezidenta SR. “Dnešný stav, keď je plat prezidenta štvornásobok a plat predsedu vlády 1,5-násobok platu poslanca totiž nezohľadňuje výrazne vyššiu náročnosť výkonu funkcie a zodpovednosť predsedu vlády v porovnaní s prezidentom republiky. Túto skutočnosť možno považovať za výrazne nespravodlivú,” vysvetľoval líder obyčajných ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.