Preťažené kamióny ničia cesty, štát proti nim zakročí

  0
  195

  BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Zabrániť preťaženým kamiónom, aby ničili slovenské cesty, a zefektívniť boj proti daňovým únikom – to je jedným z cieľov dynamického váženia nákladných automobilov, na ktorom pracuje rezort dopravy. "Vďaka nemu sa ešte počas tohto roku podarí prepojiť mýtny systém s automatickými váhami zabudovanými v cestách, čo zefektívni kontrolu mýtnych pravidiel, ale aj boj proti daňovým podvodníkom," povedala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

  Efektívny systém

  „Prieskumy hovoria, že každý mesiac jazdí po slovenských cestách až tritisíc nákladných áut, ktoré sú preťažené a tým poškodzujú slovenské cesty. Preto sa zaoberáme myšlienkou, ako vybudovať efektívny systém kontroly, ktorý by kamióny automaticky vážil, kontroloval a v prípade potreby aj vynucoval dodržiavanie pravidiel,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

  Riešením je systém dynamických váh zabudovaných vo vozovke, ktoré môžu na kľúčových miestach automaticky kontrolovať hmotnosť vozidiel a porovnávať ju s údajmi z mýtneho systému. Aby to bolo možné urobiť, je nutné vybudovať systém váh spojených s kamerou a zabezpečiť jeho prepojenie s mýtnym systémom. Potom bude možné, aby tento systém nákladné automobily automaticky odvážil a vyhodnotil ich hmotnosť v porovnaní s údajmi v mýtnom systéme.

  Boj proti daňovým únikom

  Tieto údaje podľa Macíkovej výrazne pomôžu finančnej správe v boji proti daňovým únikom. „Systém on-line preverovania jednotlivých prepráv výrazne skráti čas, za ktorý budeme schopní vyhodnotiť, či ide o podvod alebo nie,“ vysvetľuje generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej Finančného riaditeľstva SR Daniel Čech.

  Práve fiktívne vývozy a dovozy tovarov tvoria veľkú časť daňových podvodov. Finančná správa už v súčasnosti preveruje cezhraničné obchody, pri ktorých hodnota DPH presahuje 350 miliónov eur. Dynamické váženie pomôže výrazne zefektívniť aj priebeh kontrol a zjednoduší boj proti podvodníkom.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.