Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky

0
384

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – S ukrajinským veľvyslancom na Slovensku Olehom Havašim sa v piatok popoludní stretli zástupkyne organizácií Amnesty International, Človek v ohrození a poslanec SaS Martin Poliačik.

“Nechceme hovoriť to, ktorá strana je dobrá a ktorá zlá, ale to, že násilie nie je riešenie,” povedal Poliačik veľvyslancovi.

Podľa Havašiho sa prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč snaží situáciu upokojiť ústupkami. Ako dodal, momentálny stav v krajine nevyhovuje nikomu.

Obrazom: Za obete na Ukrajine horeli sviečky i v Bratislave

Po skončení stretnutia sa začal pred veľvyslanectvom protest proti násiliu na Ukrajine, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí. Tí zapaľovali sviečky na pamiatku obetí. Medzi zúčastnenými boli aj členovia ukrajinskej komunity žijúci na Slovensku.

Odporúčame:

Ukrajina má novú ústavu, opozícia a prezident sa dohodli

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Zástupkyňa Človeka v ohrození Zuzana Fialová zúčastnených informovala, že organizácia rozbieha zbierku na pomoc obetiam násilia na Ukrajine. Zapojiť sa do nej možno prostredníctvom účtu 2666520298/1100, Tatra banka, s textom SOS Ukrajina alebo prostredníctvom aplikácie Viamo na telefónne číslo 0907 369 399.

Podrobnosti sú na internetovej adrese organizácie. Stretnutie sa skončilo modlitbou za ukončenie násilia.

V Kyjeve sa v tom čase rokovalo o dohode medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a opozíciou. Po podpísaní dohody parlament odhlasoval zmenu ústavy.

Dohoda na Ukrajine potešila ministerstvo zahraničných vecí

Slovenská republika víta dohodu medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a opozíciou. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky k podpísaniu dohody na Ukrajine, tento krok “predstavuje príležitosť na ukončenie bezprecedentného násilia a prechod k riešeniu hlbokej politickej krízy prostredníctvom rokovaní”.

Rezort slovenskej diplomacie verí, že “všetci kľúčoví aktéri na Ukrajine preukážu dostatok politickej zodpovednosti a naplnia uzatvorenú dohodu krokmi, ktoré prispejú k normalizácii života v krajine a umožnia realizovať túžbu Ukrajincov po živote v demokratickej, stabilnej a prosperujúcej spoločnosti,” agentúru SITA o vyhlásení informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.