Pre čínskeho exprezidenta Ťianga Ce-mina žiadajú zatykač

0
454

MADRID 10. február (WEBNOVINY) – Španielsky sudca Ismael Moreno v pondelok požiadal o medzinárodný zatykač na bývalého čínskeho prezidenta Ťianga Ce-mina, bývalého premiéra Lia Pchenga a ďalších čínskych predstaviteľov pre údajnú genocídu v Tibete.

Prípad súdu predložili španielski protibetskí aktivisti, ktorí tvrdia, že podozriví lídri nariadili cielené vyvražďovanie Tibeťanov a mali by byť vypočutí. Moreno preto nariadil Interpolu, aby vydal zatykač na Ťianga pre genocídu, mučenie a zločiny proti ľudskosti. Podobné zatykače nariadil pre Lia a ďalších čínskych predstaviteľov z 80. a 90. rokov.

Španielsky súd už v novembri vydal zatykače na piatich bývalých predstaviteľov Číny vrátane exprezidenta. Čína tieto obvinenia už dávnejšie označila za “čisté fabulácie” a “zasahovanie do vnútorných záležitostí”.

Španielsky právny systém umožňuje stíhať aj osoby žijúce mimo územia krajiny v prípade, že sú podozrivé zo zločinov proti ľudskosti. V minulosti napríklad takto stíhali dnes už mŕtveho šéfa teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina ako aj bývalého čilského diktátora Augusta Pinocheta. V praxi sa však podobné “procesy” len extrémne zriedka končia aj uväznením odsúdených osôb. Vojaci komunistickej Číny kontrolujú Tibet od roku 1950.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.