Popradský ľad zaplnili hračky, Nitre špeciálne dresy pomohli

0
343

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská najvyššia hokejová liga počas Mikuláša pokračovala piatimi zápasmi 28. kola. Líder z Košíc uspel v tradičnom východniarskom derby proti Popradu. Hokejisti Nitry nastúpili proti Zvolenu v špeciálnych mikulášskych dresoch a nad obhajcom titulu dokázali zvíťaziť.

HK Poprad – HC Košice 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Góly: 31. Spilar (Cebák), 38. Jokeľ (P. Bartoš), 49. M. Macejko (Hrnka, Sojčík)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: P. Bartoš (Košice) 5+DKZ za podrazenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Stano – Tvrdoň, Výleta, 1874 divákov

Zostavy:
Poprad: Sidor – Gaborčík, R. Suchý, Jáchym, Kurali, D. Brejčák, Makovský, Kasanický, M. Nagy – T. Sýkora, Štals, Lapšanský – Paločko, S. Takáč, A. Kroták – Drábek, Mlynarovič, Vaic – Gápa, L. Paukovček, Belluš
Košice: Hylák – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, Kolba, Martin Chovan – Sojčík, Hrnka, Bicek – Jokeľ, P. Bartoš, Spilar – Hinďoš, Boltun, Matis – Češík, R. Konečný

Hlasy:
Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): “V derby zápasoch rozhoduje momentálna forma a dnes ju mali lepšiu Košice. O všetkom rozhodla druhá tretina, keď sme spravili dve hrubé individuálne chyby v obrannom pásme a dostali sme po nich dva góly. V súperovom tíme mladí hráči zastúpili zranených. Naopak u nás, ak nedá gól prvý útok alebo Arne Kroták, mladší sa len vezú. Práve oni by mali v zápasoch hrať na vyššej úrovni, než ako ukázali dnes. Absolutórium si zaslúži brankár Sidor, ktorý nás dnes podržal. Výsledok je spravodlivý.”

Anton Tomko (tréner Košíc): “Do Popradu sme pricestovali v oklieštenej zostave. Prišli sme s mladíkmi, ktorí ukázali, že majú svoju kvalitu. Musím vyzdvihnúť náš taktický výkon, bolo tam nasadenie. O silných stránkach domácich sme vedeli a podarilo sa nám ich eliminovať. Podali sme poctivý výkon a víťazstvo je zaslúžené.”

I. tretina

Tradičné východoslovenské derby začali lepšie domáci, ale z optickej prevahy si nevypracovali vážnejšiu šancu. Smerom dopredu bol nebezpečnejší vicemajster z Košíc. Kamzíkom zatápala najmä dvojica Bartoš a Jokeľ. Najväčšiu príležitosť otvoriť skóre mali hostia počas presilovky. Hrnkovi chytil gól parádnym zákrokom Sidor a tak sa do šatní odchádzalo za bezgólového stavu. Po klaksóne zahádzali popradskí fanúšikovia ľadovú plochu plyšovými hračkami, ktoré spríjemnia vianočné sviatky chorým deťom v popradskej a kežmarskej nemocnici.

II. tretina

V druhej tretine sa hra viac otvorila a začal sa hrať útočnejší hokej. Po tom, čo sa nepresadil domáci Sýkora a po ňom Takáč, prebrali žezlo oceliari. Bezgólový stav pretrvával predovšetkým zásluhou brankára Sidora, ktorý v bráne pri príležitostiach Sojčíka či Hinďoša čaroval. Misky váh na košickú stranu naklonil po peknej individuálnej akcii Spilar, keď sa preštrikoval domácou obranou – 0:1. Po úvodnom góle bolo na ľade vidieť už len hráčov Košíc. Ich útočnú aktivitu korunoval v 38. min mladý Jokeľ, keď dorazil Bartošovu strelu – 0:2.

III. tretina

“Kamzíci” v tretej tretine vybehli na súpera s cieľom streliť kontaktný gól. Na hokejke ho mal Takáč, ale pred prázdnou bránkou nespracoval puk. Zahrmieť mohlo na druhej strane, Konečného strela z prvej skončila na konštrukcii popradskej bránky. Vylúčenie domácich potrestal v 49. min Macejko, ktorý bol na konci kombinačnej akcie Hrnku so Sojčíkom. Poprad čestný úspech nezaznamenal, aj keď Paukovček mal k nemu veľmi blízko. V závere Popradčania prišli o svojho kapitána, ktorý sa po súboji s Bartošom zranil a zápas nedohral. “Kamzíci” hrali vo výhode o dvoch hráčov posledné dve minúty, a ani v nej sa nedokázali presadiť.

HK Nitra – HKM Zvolen 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 11. Stümpel (M. Novák, R. Tománek), 31. R. Tománek (Ordzovenský), 38. R. Tománek (L. Novák, Stümpel), 46. T. Chrenko – 49. J. Hertl (Brabenec, Juraško)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: M. Kováčik (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Junek, Ševčík, 3399 divákov

Zostavy:
Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, Ordzovenský, Ďurkech, Rais, M. Novák, Závodský – M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Piačka, Kmeč, Pupák – Štumpf
Zvolen: M. Šimko – Juraško, L. Pokovič, J. Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, Ďaloga, M. Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – V. Baláž, M. Jurík, Škvaridlo – Mančák, Bortňák, Čanky – Ľ. Zuzin, V. Fekiač, Síkela

Hlasy:
Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): “Ďakujeme fantastickým divákom, ktorí nás hnali dopredu. Hráčom to dodávalo sily a myslím si, že sme boli počas celého zápasu lepším mužstvom. Pri lepšej realizácii šancí mohol byť výsledok aj iný. Hráči si schuti zahrali, diváci sa zabavili, takže sa tešíme z ”
Július Šupler (tréner Zvolena): “Spravili sme veľa chýb a súper nás v každej časti prestrieľal. Nehrali sme disciplinovane ani kolektívne a vôbec nás nepotiahli skúsení hráči. Výborne zachytal Šimko, ktorý si za dnešný výkon zaslúži absolutórium. S výsledkom a hrou nie som spokojný. Súperovi gratulujem a obdivujem nitrianskych fanúšikov, ktorí sú ďalším hráčom na ľade. Pri takejto podpore divákov je radosť hrať hokej.”

I. tretina

Nitrania nastúpili proti Zvolenu v špeciálnych mikulášskych dresoch a v prvej tretine rozveselili fanúšikov nielen netradičným výzorom, ale aj 100. gólom v sezóne. V 11. min ho symbolicky vsietil kapitán Nitry Jozef Stümpel, ktorému krásne nabil spoza bránky Lukáš Novák. Najväčšiu šancu hostí mal v 13. min Chovan, ale svoj samostatný nájazd na Kristana nedoviedol do úspešného konca. Do kabín na prvú prestávku odchádzali spokojnejší hokejisti spod Zobora.

II. tretina

Po zmene strán pokračoval z oboch strán rýchly ofenzívny hokej. Nitra však bola pri premieňaní šancí šikovnejšia. V 31. min poslal Ordzovenský z vlastného obranného pásma krásny pas na modrú Tománkovi, ktorý si v rýchlosti prebral puk a následne bekhendovým blafákom prekonal inak výborného Šimka – 2:0. Domáci ostrostrelec úradoval ešte v 38. min, keď utešenou strelou z ľavého kruhu zariadil Nitre pohodlné trojgólové vedenie.

V tretej časti hokejisti vo výbornej atmosfére svoje tempo vygradovali.V 46. min zobral Tomáš Chrenko obrane hostí puk a nekompromisne zvýšil na 4:0. Až potom sa k slovu dostali hostia. O tri minúty neskôr zaznamenal po peknej kombinačnej akcii čestný úspech hostí J. Hertl. V zostávajúcich minútach sa ešte domáci Tománek snažil dosiahnúť Mikulášsky hetrik, ale Šimko jeho tutovky zázračne chytil. Nitra zdolala Zvolen 4:1.

MsHK DOXXbet Žilina – Dukla Trenčín 0:4 (0:0, 0:4, 0:0)

Góly: 28. Troliga (O. Mikula, Čerešňák), 31. Novajovský (O. Mikula, T. Klíma), 33. F. Nemček (T. Klíma, M. Toman), 35. O. Mikula (Čerešňák, F. Nemček)
Vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Bundil – Smerek, Snášel, 850 divákov

Zostavy:
Žilina: Mikoláš – Rúfus, Šterbák, Ostrčil, Bajaník, Leško, Niník – A. Lipovský, Klouda, R. Tomas – D. Buc, Linet, T. Varga – Drevenák, Valášek, Kalla – F. Macejka, Schroner, Čavrk
Trenčín: J. Lašák – M. Nemčík, Bobček, Novajovský, Čerešňák, M. Habšuda, E. Bagin – Kútny, O. Rusnák, Komínek – O. Mikula, Troliga, T. Klíma – M. Toman, F. Nemček, Šišovský – D. Hudec, P. Stantien, Buliš

Hlasy:
Róbert Kaláber (tréner Žiliny): “Chceli sme vstúpiť do zápasu aktívne. Žiaľ, boli sme dvakrát vylúčení, čo svedčilo o našej nedisciplinovanosti. V druhej tretine sme pustili súpera do prečíslania a v krátkom slede sme inkasovali tri góly. Mužstvo momentálne nie je na tom po psychickej stránke tak dobre, aby podobný stav zvrátilo.”

Milan Staš (tréner Trenčína): “Vedeli sme, že Žilina má v nohách štvrtkový zápas. Od začiatku sme boli aktívni, mali sme šance, pri presilovkách sme však boli jaloví. V druhej tretine sme boli efektívni v streľbe a za stavu 4:0 sme už iba dohrávali. Potešila ma nula na konte inkasovaných gólov Lašáka, som spokojný s hrou aj výsledkom.”

I. tretina

Do vedenia mohli ísť ako prví Trenčania, dvakrát za sebou hrali v početnej prevahe, ani jednu však nevyužili. Situácia sa zmenila a výhodu o jedného hráča mali Žilinčania, ale ani tí neboli úspešní.

II. tretina

V úvode druhej tretiny sa nehral príliš svižný hokej. V 25. min najlepší strelec Žiliny Tomas mieril len do Lašáka. Na opačnej strane Mikoláš nevyužil šancu Trenčína. Prišla 27. min a hráč Trenčína Troliga dostal presnú prihrávku od Mikulu a hostia viedli 1:0. Na trestnú lavicu išiel domáci Buc a 39 sekúnd po vypršaní jeho trestu Novajovský zvýšil na 2:0 pre hostí. Prešli 2 minúty a Nemček zvýšil už na 3:0. V 35. min Mikola strieľal od modrej, gól však rozhodcovia uznali až po dohovore s videorozhodcom – 0:4.

V poslednej tretine sa hral priemerný hokej. Trenčania si udržiavali svoj náskok, domáci akoby sa ani nesnažili o skorigovanie stavu. Ďalšie góly mohli pridať hostia Tomanom, ktorý sa v 45. a 47. min ocitol sám pred Mikolášom. V záverečných minútach pribudlo už iba niekoľko vylúčení. Žilinčania druhýkrát za sebou nedokázali na domácom klzisku skórovať.

MHC Mountfield Martin – HK 36 Skalica 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 37. Brcko (Dírer), 57. Brcko (Dírer) – 47. Lažo (R. Školiak, L. Kozák)
Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák – Valach, M. Orolín, 2000 divákov

Zostavy:
Martin: J. Čech – I. Ďatelinka, Pacalaj, A. Novotný, J. Perniš, Brcko, Tupý – Markovič, Galamboš, Vlach – Rožník, Fujerík, L. Klíma – Themár, Dírer, J. Cíger – Šugár, Jurášek, Fillo
Skalica: Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Mikéska, Trška, Krejčiřík, Srnec – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – M. Kuľha, T. Mikúš, M. Sloboda – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Jankovič, Stieler, R. Kropáč

Hlasy:
Daniel Babka (tréner Martina): “V prvej tretine nám chýbal dôraz, a aj keď sme mali niekoľko sľubných príležitostí, koledovali sme si o gól. V zápase sme zahodili mnoho presiloviek, čo nás vyhodilo z rytmu. O našom víťazstve rozhodol najmä výkon brankára Čecha, ktorý sa vyznamenal najmä pri obrovskom tlaku hostí v tretej tretine.”

Andrej Výboh (tréner Skalice): “Zápas bol z našej strany poznačený množstvom vylúčení. Chceli sme hrať útočný hokej, a keď sme hrali v rovnovážnom stave, sa nám to aj darilo. Žiaľ, nepremenili sme množstvo šancí a to nás stálo lepší výsledok. Remíza by bola spravodlivejším vyústením zápasu.”

I. tretina

V prvej tretine hrali obe mužstvá otvorený hokej, ale na oboch stranách bolo málo streľby. Aktívnejší boli domáci. V 3. min sa pred brankárom Lipovským nepresadil Themár a na opačnej strane v 6. min prečítal brankár Čech Mrázov blafák. Domáci hrali v tejto časti hry dve presilovky, ale vypracovali si málo streleckých príležitostí a Klímov pokus zblízka Lipovského nevystrašil. V 14. min volala Themárova šanca po góle, ale tento hráč z dobrej pozície prestrelil hosťujúcu bránku.

II. tretina

Po prestávke dostala domácich do tempa 57 sekúnd trvajúca presilovka 5 proti 3. Počas tejto dvojnásobnej výhody a aj v následnej výhode o jedného hráča držal hostí nad vodou brankár Lipovský. Ten sa zaskvel aj pri Novotného strele, ktorú vyrazil rúčkou svojej hokejky. Výhodu o dvoch hráčov mali potom aj Skaličania, ale rovnako to bolo bez gólového efektu. V 28. min Kozákova tečovaná strela skončila na spojnici domácej bránky. Keďže ani “kosačkám” nevychádzali presilovky, čakanie na otvárací gól pokračovalo. Puk sa zatrepotal v sieti v 35. min, keď Galamboš vo vzduchu tečoval Pernišovu strelu.

Rozhodca si následne vyžiadal konzultáciu s videorozhodcom, ktorý nepotvrdil regulárnosť gólu, a tak skóre zostalo 0:0. Čo však malo prísť to prišlo už o dve minúty neskôr, keď Brcko od modrej čiary vystrelil a Lipovského prekonal – 1:0. Bol to jeho prvý gól v tejto sezóne a stalo sa to len sekundu po tom, čo sa Mikéska vrátil z trestnej lavice. Osem sekúnd pred druhým klaksónom sa domáci dostali do sľubného prečíslenia, Galamboš prihral Fujeríkovi, ale Lipovský svoje mužstvo podržal.

Skaličania pridali na začiatku tretej tretiny na obrátkach. V 44. min pálil Lažo do Čecha a aj následná Školiakova dorážka skončila na martinskom gólmanovi. Skalickú prevahu korunoval Lažo, ktorý elegantným blafákom vyrovnal. V 50. min vytesnil Čech svojou vyrážačkou Mikúšovu strelu. O minútu neskôr zahodil Markovič tutovku, potom Lipovský zneškodnil jeho bekhendový blafák. V nasledujúcich minútach sa vyznamenala martinská opora v bránke, a tak rozhodujúci gól padol na druhej strane. Brckov nahodený puk v 57. min skončil v skalickej sieti – 2:1. Hostia sa potom snažili vyrovnať aj počas 42 sekundovej power-play, ale Martin si už štvrté víťazstvo nad Skalicou ustrážil.

HC‘05 Banská Bystrica – ŠHK 37 Piešťany 4:6 (2:0, 1:1, 1:5)

Góly: 7. Martin (Heizer), 8. R. Macík (Lunter, Macháček), 25. Meland (Lunter, M. Hudec), 44. Heizer (White, Kadura) – 28. Holovič (Stupka), 42. Holovič (Lušňák), 49. R. Filip (Peško), 51. Stupka (Lušňák), 55. Holovič (Stupka), 60. Lušňák
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: M. Hudec (Banská Bystrica) 10 + DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín – R. Bednár, M. Smrek, 1135 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica: Kalemba – Martin, Saracino, Macháček, Bambúch, Meland, Rosandič, T. Devečka, Styk – White, Heizer, Kadura – R. Macík, M. Hudec, Lunter – Matúš Chovan, Zigo, Handlovský – Fajčák, D. Hegyi, Dolník
Piešťany: T. Tomek – Bučka, Cuník, Brňák, Biro, Drgoň, R. Filip, A. Hruška, Škadra – S. Saliji, Melichárek, V. Nemec – Lušňák, Holovič, Stupka – R. Lelkeš, Peško, J. Ručkay – Haring, Mišura, Románek

Hlasy:
Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): “Zápas sme mali veľmi dobre rozohraný. V prvej polovici sme boli aktívni, dobre sme korčuľovali. Druhá polovica sa mi už ťažko hodnotí, akoby sme prestali hrať, dva góly sme inkasovali po prehratom buly, viackrát sme prehrali súboj pri mantineli jeden na jedného a nepokryli si hráčov pred bránkou. Navyše pribudli osobné chyby. Tento zápas sme mali jednoznačne dotiahnuť do víťazného konca. Takéto zápasy sa nemôžu púšťať.”
Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): “Išli sme do Bystrice s cieľom uchmatnúť domácim nejaký bod, pretože sme s týmto súperom odohrali v tomto roku dobré výsledky. Verili sme si, no opäť sme mali začiatok zápasu katastrofálny, tak ako aj v minulých stretnutiach, a inkasovali sme dva góly. Navyše v druhej tretine domáci zvýšili náskok na 3:0 a vyzeralo to s nami nedobre. Našťastie sme dokázali do konca druhej tretiny znížiť na 3:1 a do tretej tretiny sme išli s tým, že nemáme čo stratiť. Povedali sme si, že všetko musí ísť na bránku. Súper ešte odskočil na 4:2 a potom sme premiešali formácie, a aj lacnými gólmi sa nám podarilo zápas otočiť. Som rád, že chalani bojovali až do konca a ukázali charakter otočiť zápas z 0:3 na 6:4 s Bystricou, čo už svedčí o niečom.”

I. tretina

Úvodné okamihy mikulášskeho duelu patrili pod Urpínom hosťom, ktorí nevyužili miernu prevahu, keď v 5. min po strele Brňáka od modrej ani na dvakrát neposlal puk z dorážky za Kalembu voľný Stupka. Bystričania trestali v presilovke, Heizer výborne spolupracoval s Martinom a druhý pokus z ich strany slávil úspech, americký obranca sa presadil z pravého kruhu. O 76 sekúnd už bolo 2:0. Po Brňákovej chybe Macík najprv neuspel sám pred Tomekom, no všetko si napravil o malú chvíľu presnou strelou spomedzi kruhov. Domáci mali viac z hry aj zásluhou presiloviek, ale do prestávky už skóre nezvýšili.

II. tretina

V druhej tretine mohli opäť Piešťany zachytiť úvod tejto časti ak by v 23. min Peškovu prihrávku z pravej strany zužitkoval sám pred brankárom “baranov” Jakub Ručkay. Po ňom nevyužil tutovku Lušňák a z následného protiútoku Bystrica znovu trestala. Ideálnu prihrávku od Luntera dostal Meland, ktorý poslal puk popri pravom ramene Tomeka za jeho chrbát – 3:0. V 27. min mieril z pravej strany do žŕdky Handlovský. Hostia sa postupne spamätávali z krušných chvíľ a napokon znížili. V 28. min síce Lušňák sólo nevyužil no o pár sekúnd sa ujala “jedovka” Holoviča z pravého kruhu, keď puk aj s prispením žrde putoval po ľade do bránky. Hráči z kúpeľného mesta ožili ale mohli doplatiť na chyby. V 32. minúte sa Handlovský preštrikoval v oslabení pred Tomeka, ale neprekonal ho a pred druhou prestávkou neuspel z troch metrov ani voľný White.

Aj začiatok tretej tretiny patril piešťanským havranom, tentoraz aj s gólovým momentom. V 42. minúte vyhral buly Lušňák a z medzikružia pokoril amerického gólmana Holovič druhým presným zásahom v zápase. Jednogólový rozdiel dlho netrval, pretože o dve minúty zvýšil na 4:2 po odrazenom puku pri ľavej žrdi bekhendom produktívny Heizer. Hostia však zdvihli hlavu a otočili nepriaznivý stav. V 49. min prešiel za brankára nahodený puk od modrej v podaní Filipa a v 51. min ťažil z chyby Melanda i Kalembu pred bránkou číhajúci Stupka – 4:4. Domáci mohli ísť do vedenia, ak by Hegyi pred Tomekom nadvihol puk, no prekvapenie dokonal hetrikom Holovič, ktorý v 55. min nemal problém skórovať pred odkrytou bránkou. Deväť sekúnd pred klaksónom podčiarkol prehru “baranov” v presilovke gólom do prázdnej bránky z vlastnej tretiny Lušňák. Záverečné mikulášske obdarovanie od bystrických hráčov prítomným deťom tak malo aj horkú príchuť.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 po piatkových zápasoch 28. kola:

HK Orange 20 19 3 1 3 0 2 10 40:72 19

Poznámka: počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.