Platba kartou vás ochráni pred krachom cestovky

0
476

BRATISLAVA 6. februára (WBN/PR) – Hoci podľa cestovných kancelárií záujem o dovolenky formou first moment rastie, mnoho ľudí sa stále neodváži platiť za dovolenku niekoľko mesiacov vopred. Dôvodom býva strach z krachu cestovky a obavy, že prídu o svoje peniaze. Riešením je pritom jednoduchá úhrada zájazdu platobnou kartou.

Ochrana pred krachom
Aj keď každá cestovná kancelária je povinná mať zriadené poistenie pre prípad úpadku, v prípade vysokého počtu postihnutých klientov nemusí poistné plnenie postačovať na vyplatenie 100% zaplatenej sumy pre všetkých. Bezplatnú ochranu nad rámec poistenia však môžu nádejní dovolenkári získať jednoducho zaplatením zájazdu platobnou kartou. “Ak klient zaplatí kartou za niečo, čo následne nedostane, môže v banke podať reklamáciu platby z dôvodu nedodania služby či tovaru. Keď sa reklamácia ukáže ako oprávnená, banka klientovi vyplatí celú zaplatenú sumu. Takáto ochrana vyplýva z pravidiel kartových spoločností,” hovorí Andrea Šipošová, riaditeľka odboru platobných kariet VÚB banky. Ochrana sa vzťahuje len na prípady, kedy vôbec nedôjde k poskytnutiu zaplatenej služby či tovaru. V prípade krachu cestovnej kancelárie to znamená možnosť reklamovať platbu len pred nástupom na dovolenku. V prípade, že by ku krachu došlo počas pobytu, reklamácia cez banku nie je možná a klient sa musí obrátiť na príslušnú poisťovňu cestovnej kancelárie.

S kartou zaplatíte menej
Ďalšou výhodou platby kartou je možnosť získať dovolenku lacnejšie. Napríklad s “modrou” kreditnou kartou Blue od American Express získa klient naspäť pol percenta z každej platby a navyše môže využiť vernostný program American Express Selects ponúkajúci zľavy v hoteloch, reštauráciách, obchodoch a iných prevádzkach po celom svete.

Poistenie zadarmo – bezplatná ochrana na lyžovačke aj pri mori
Vďaka výberu vhodnej karty ľudia ušetria aj na cestovnom poistení. Napríklad kreditné karty VÚB banky American Express Blue a Gold a MasterCard Gold obsahujú automaticky komplexné cestovné poistenie. To zahŕňa nielen úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov, poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví a majetku či poistenie batožiny pri strate, krádeži a poškodení, ale aj celú škálu asistenčných služieb, ktoré pomôžu v núdzových situáciách. “V prípade kariet American Express sa poistenie vzťahuje nielen na držiteľa karty, ale aj na jeho rodinných príslušníkov. S kartou Blue tak za 27 eur ročne držiteľ získa okrem iných benefitov aj cestovné poistenie pre celú rodinu,” dodáva Šipošová. Poistenie sa vzťahuje na každú cestu do zahraničia, ktorej neprerušená dĺžka nepresiahne 90 kalendárnych dní a zahŕňa bežné zimné aj letné športy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.