Peter Sagan je Športovcom roka, zavŕšil zaujímavú postupku

0
373

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Slovenským športovcom roka 2013 sa stal cyklista Peter Sagan. Dvadsaťtriročný Žilinčan zavŕšil zaujímavú postupku umiestnení, pred dvoma rokmi bol tretí, vlani druhý a teraz prvý.

Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roka 2013 vyhlásili v piatok večer v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave.

Sagan sa stal po Milanom Dvorščíkovi druhým cyklistom, ktorý triumfoval v ankete. Vicemajster sveta a dnes rozhodca UCI Milan Dvorščík zvíťazil v roku 1994.

Odporúčame aj:

Desať najlepších v ankete Športovec roka má spolu 313 rokov

Na vyhlásení ankety Športovec roka chýbala prvá päťka

Najlepším športovým kolektívom roka sa stali Good Angels

V kategórii jednotlivcov triumfoval Sagan pred hokejistom Mariánom Hossom a zjazdárkou Veronikou Velez-Zuzulovou.

V kategórii kolektívov v najtesnejšom súboji v histórii ankety basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili len o dva body pred družstvom tenistiek Slovenska v Pohári federácie.

Už štvrtý raz vyhlásili aj Športovú legendu, o ktorej rozhodol výbor KŠR SSN. Ocenenie si prevzal najlepší slovenský hádzanár 20. storočia, držiteľ štyroch medailí z majstrovstiev sveta (aj zlatej z MS 1967) Anton Frolo.

Výrazný náskok Sagana

Peter Sagan, ktorý v tomto roku dosiahol v svetovom profesionálnom pelotóne najvyšší počet víťazstiev – 22, zvíťazil presvedčivo. Jeho meno tohto roku chýbalo len na dvoch hlasovacích lístkoch a až 90 zo 102 hlasujúcich ho zaradilo na prvé miesto.

Výsledky – Športovec roka 2013:

Jednotlivci: 1. Peter Sagan (cestná cyklistika) 980 bodov, 2. Marián Hossa (ľadový hokej) 770, 3. Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie) 576, 4. Michal Handzuš (ľadový hokej) 405, 5. Zdeno Chára (ľadový hokej) 329, 6. Ivan Jakeš (motocyklový šport) 312, 7. Anastasia Kuzminová (biatlon) 274, 8. Matej Tóth (atletika) 259, 9. Marek Hamšík (futbal) 245, 10. Alexander Slafkovský (vodný slalom) 225, 11. Zuzana Štefečeková (športová streľba) 163, 12. Dominik Graňák (ľadový hokej) 148, 13. Peter Velits (cestná cyklistika) 143, 14. Lukáš Diviš (volejbal) 119, 15. Erik Varga (športová streľba) 94.

Kolektívy: 1. Basketbalistky Good Angels Košice 170, 2. Tenistky Slovenska v Pohári federácie 168, 3. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov 99, 4. Štvorkajak SR na 1000 m 46, 5. Družstvo hokejbalistov Slovenska 44, 6. Hokejisti HC Slovan Bratislava 26.

Druhého v ankete, hviezdu hokejovej NHL a jedného z najlepších hráčov tímu víťaza Stanleyho pohára Chicaga Blackhawks Mariána Hossu, predstihol výrazne – o 210 bodov. Spomedzi tohtoročných laureátov má práve Hossa najviac umiestení v top 10 v doterajších ročníkoch ankety – až osem.

Tretie miesto so značným odstupom obsadila zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá v predošlej sezóne skončila tretia v celkovej klasifikácii slalomu vo Svetovom pohári, keď vyhrala dva slalomy SP.

Vlaňajšia víťazka teraz v Top 10 nebola

Velez-Zuzulová sa v prvej desiatke objavila už piaty raz, takisto ako hokejista Zdeno Chára, ktorý skončil piaty. Kapitána finalistu Stanleyho pohára, tímu Bostonu Bruins predstihol ešte ďalší hokejista Chicaga Blackhawks Michal Handzuš na štvrtom mieste.

Handzuš sa do prvej desiatky dostal premiérovo, takisto ako aj šiesty v poradí motocyklista Ivan Jakeš, ôsmy chodec Matej Tóth i desiaty vodný slalomár Alexander Slafkovský.

Spomedzi doterajších víťazov novinárskej ankety sa do tohtoročnej top 10 dostala len biatlonistka Anastasia Kuzminová na siedmom mieste. Medzi elitou sa objavila už štvrtý raz. Druhýkrát je medzi najlepšími futbalista Marek Hamšík. Tesne za prvou desiatkou skončila vlaňajšia víťazka, strelkyňa Zuzana Štefečeková.

Hlasovalo 102 športových novinárov

V kategórii kolektívov sa odohral najdramatickejší súboj o víťazstvo v histórii ankety. Basketbalistky Good Angels Košice, štvrtý najlepší tím predošlého ročníka Európskej ligy, premenili na víťazstvo hneď prvé umiestenie v najlepšej trojke.

Tesne za nimi skončilo družstvo tenistiek Slovenska, ktoré postúpilo do semifinále Pohára federácie a tesne mu ušiel postup do finále. Družstvo tenistiek SR (samozrejme, v inom zložení) je v top 3 kolektívov druhý raz.

Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1, ktorú športoví novinári vybrali do najlepšej trojky už štvrtý raz. Je pozoruhodné, že víťazstvá na majstrovstvách sveta aj Európy dosiahla hliadka v nerovnakom zložení, keď so Slafkovským a Beňušom pádloval na MS Martikán a na ME Baďura.

V 21. ročníku ankety Športovec roka v ére štátnej samostatnosti SR hlasovalo 102 športových novinárov, ktorí dali svoje hlasy spolu 43 jednotlivcom a 17 športovým kolektívom.

Hlasy prítomných laureátov v ankete Športovec roka 2013:

Ľubomír Sagan (otec Petra Sagana, cyklistika, 1. miesto): „Peter sa ospravedlnil, keďže má tímové sponzorské povinnosti. Musel sa prispôsobiť družstvu. Na Slovensko príde až v pondelok 23. decembra, potom 2. januára odlieta do zámoria, kde má ďalšie povinnosti voči sponzorom. Veľmi ho mrzí neúčasť, rád by bol v Bratislave na slávnosti. Chcel by všetkým fanúšikom poďakovať za povzbudenie, držanie palcov. Rád by tu bol osobne, ale to sa nedá.“

Ivan Jakeš (motorizmus, 6. miesto): „Prvýkrát sa mi podarilo dostať do najlepšej desiatky. Rozhodol asi môj plodný január, verím, že nebol posledný a aj ďalšie budú podobné. Rád by som sa dostal do štádia, že by som chcel absolvovať celý rok na najvyššej úrovni.“

Matej Tóth (atletika, 8. miesta): „Z pohľadu ankiet je to najväčší úspech mojej kariéry. Mám za sebou najúspešnejší rok – vyšli mi majstrovstvá sveta i ďalšie preteky. Pri bilancovaní ani neviem o štarte, ktorý by mi nevyšiel alebo sa nevydaril. Vážim si aj 3. miesto na Európskom pohári v Dudinciach. Za úspechmi je dlhodobá práca. Z roka na rok sa moja výkonnosť zlepšuje a to všetko sa pridáva k tomu, že zo mňa vyrástol zrelý športovec. Som hrdý, že som členom VŠC Dukla i Ozbrojených síl Slovenskej republiky.“

Alexander Slafkovský (vodný slalom, 10. miesto): „Do SND som vošiel služobným vchodom, potom ma museli vyviesť cez zákulisie a pódium k hlavnému vchodu. Prvé pocity boli, akoby som bol ‚sedlák‘ v meste – nechal som doma príučku. Vyšla mi sezóna a veľmi si cením, že som sa dostal do Top 10. Začiatok sezóny bol rozpačitý, ale podarilo sa mi ju vygradovať.“

Lucia Kupčíková (kapitánka Good Angels Košice, 1. miesto kolektívy): „Veľmi si vážime toto ocenenie. Dostali sme ho síce za dávnejšie výsledky v Európskej lige, ale sme radi, že sa nám podarili tieto úspechy. Je úžasné, že si ľudia všimli naše výsledky. Za úspechom sú denné tréningy, veľa potu a driny.“

Anton Frolo (hádzanár, športová legenda): „Každé podobné pozvanie, na ktorom si vás uctia, veľmi poteší. Je krásne dostať odmenenie, lebo nie vždy ho človek dostáva. Mám z toho dobrý pocit, že si ma všimli aj v tomto mojom pokročilom veku.“

Víťazi ankety Športovec roka v ére štátnej samostatnosti Slovenska:

JEDNOTLIVCI

1993: Martina Moravcová (plávanie)

1994: Milan Dvorščík (cyklistika)

1995: Martina Moravcová (plávanie)

1996: Michal Martikán (vodný slalom)

1997: Michal Martikán (vodný slalom)

1998: Martina Moravcová (plávanie)

1999: Jozef Gönci (športová streľba)

2000: Martina Moravcová (plávanie)

2001: Martina Moravcová (plávanie)

2002: Peter Bondra (hokej)

2003: Martina Moravcová (plávanie)

2004: Elena Kaliská (vodný slalom)

2005: Dominik Hrbatý (tenis)

2006: Radoslav Židek (snoubording)

2007: Michal Martikán (vodný slalom)

2008: Michal Martikán (vodný slalom)

2009: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)

2010: Anastasia Kuzminová (biatlon)

2011: Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom)

2012: Zuzana Štefečeková (športová streľba)

2013: Peter Sagan (cyklistika)

KOLEKTÍVY

1993: basketbalistky Slovenska

1994: hokejisti Slovenska

1995: hokejisti Slovenska

1996: basketbalistky SCP Ružomberok

1997: basketbalistky Slovenska

1998: štafeta biatlonistiek Slovenska

1999: basketbalistky SCP Ružomberok

2000: hokejisti Slovenska

2001: štvorkajak Slovenska

2002: hokejisti Slovenska na MS

2003: štvorkajak Slovenska

2004: štvorkajak Slovenska

2005: daviscupový tím tenistov Slovenska

2006: štvorkajak Slovenska

2007: štvorkajak Slovenska

2008: štvorkajak Slovenska

2009: futbalisti Slovenska

2010: futbalisti Slovenska

2011: volejbalisti Slovenska

2012: hokejisti Slovenska

2013: basketbalistky Good Angels Košice

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.