Peniaze z druhého piliera sa budú dať dediť

0
476

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky vyplácané z druhého dôchodkového piliera sa budú dať dediť.

Počíta s tým návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý pripravilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Predmetom dedenia má byť pritom suma nevyplatených pozostalostných dôchodkov.

Predpokladom pre dedenie vdovských, vdoveckých a sirotských dôchodkov bude, že si poberateľ doživotného dôchodku z druhého piliera so životnou poisťovňou dohodne vyplácanie pozostalostných dôchodkov počas jedného alebo dvoch rokov po jeho smrti.

Väčšina penzistov si bude musieť kúpiť dôchodok v životnej poisťovni

Dedenie nastane v prípade, ak vdova, vdovec alebo sirota začne dostávať pozostalostný dôchodok, avšak zomrie pred ukončením ročného, resp. dvojročného obdobia jeho poberania.

Ak by si poberateľ doživotného dôchodku určil, že životná poisťovňa bude vyplácať po jeho smrti pozostalostné dôchodky napríklad jeden rok a vdova, vdovec alebo sirota zomrie po pol roku poberania dôchodku, tak predmetom dedenia bude suma nevyplatených dôchodkov počas zvyšného pol roka.

Odporúčame aj:

Ak sporíte v druhom pilieri, pozrite si zmeny vyplácania

Penzie z 2. piliera možno pôjdu aj cez Sociálnu poisťovňu

Smer-SD navrhuje zabetónovať druhý pilier, tvrdí opozícia

Výrazná väčšina ľudí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom dôchodkovom pilieri, si bude musieť z celej nasporenej sumy povinne kúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni.

Tzv. programový výber, ktorý umožní vyplatiť nasporenú sumu po odchode na dôchodok, má byť len pre tie osoby, ktorých dôchodok z prvého, priebežného piliera alebo z prvého a druhého piliera spolu je viac ako štvornásobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti približne 800 eur.

Dôchodca musí spraviť dve rozhodnutia

Ak sporiteľ požiada po dosiahnutí dôchodkového veku o vyplácanie doživotnej penzie zo životnej poisťovne, bude musieť urobiť dve rozhodnutia.

Prvým je to, či bude chcieť mať svoj doživotný dôchodok pravidelne zvyšovaný o vopred dohodnuté percento, alebo mu bude životná poisťovňa vyplácať rovnakú sumu dôchodku až do jeho smrti.

Percento zvyšovania dôchodkov z druhého piliera pritom stanoví Národná banka Slovenska na základe strednodobého inflačného cieľa Európskej centrálnej banky.

Ak sa sporiteľ rozhodne pre tzv. indexáciu doživotného dôchodku, tak jeho prvotný dôchodok bude nižší, ako by bol dôchodok bez pravidelného zvyšovania o stanovené percento.

Sporiteľ sa tiež bude musieť pri žiadaní o doživotnú penziu rozhodnúť, či po jeho smrti budú mať jeho pozostalí nárok na vdovské, resp. vdovecké a sirotské dôchodky. Ak bude mať záujem o vyplácanie pozostalostných penzií po jeho smrti, jeho doživotný dôchodok z druhého piliera bude pri jeho priznaní nižší približne o 10 %. Vyplácanie vdovských, resp. vdoveckých a sirotských dôchodkov pritom môže trvať jeden alebo dva roky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.