Paška vedie parlament katastrofálne, chytá sa za hlavu Sulík

0
278

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Predseda NR SR Pavol Paška vedie podľa šéfa SaS Richarda Sulíka parlament katastrofálne. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, možno sa po formálnej stránke snaží Paška robiť dojem, že NR SR vedie, ale keď ide o podstatu veci, akým spôsobom žije parlamentarizmus, to je čistá katastrofa, čo predvádza.

“SaS preto podporí prípadnú mimoriadnu schôdzu na odvolanie Pašku. Novinári nie sú jeho prvý lapsus. Je to jeho proaktívne konanie s vopred jasne stanoveným zámerom. Považujem to za nehorázne, že sa takto chcú vymknúť spod mediálnej kontroly,” povedal Sulík s tým, že ani jemu sa vždy nepáčilo, keď ho novinári nafotili, ale politik to musí strpieť.

Odporúčame:

Paška urobil z parlamentu Ficovu slúžku, tvrdí Poliačik

Igor Matovič má plán, ako ,vytrieť kocúra’ Pavlovi Paškovi

Paška rozvášnil opozíciu, zákaz pre novinárov zožal kritiku

Čin hodný kovaného komunizmu

“Takto sa pozamykať je čin hodný kovaného komunistu,” povedal Sulík v súvislosti s plánovaným obmedzením pohybu novinárov v parlamente. S iniciatívou odvolať Pašku prišiel predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. Jedným z dôvodov jeho návrhu je pripravované obmedzenie pohybu novinárov po parlamente.

Sulík si vie predstaviť, že niektoré strany, ktoré sa tvária ako opozičné, nebudú zbytočne Pašku vytáčať a nepridajú sa k jeho odvolávaniu, pretože chcú so Smerom-SD vládnuť po roku 2016. “Tešia sa na to, pripravujú sa na to. Preto budú hľadať rôzne zámienky, prečo to nejde. Nevedia vopred odhadnúť, akú funkciu bude mať Paška v Smere-SD po prípadnom zvolení Roberta Fica za prezidenta,” upozornil Sulík s tým, že ak by mal byť Paška náhodou predsedom Smeru-SD, budúci jeho koaliční partneri si povedali, že ho zbytočne nebudú vytáčať.

Figeľovci čakajú na návrh

Poslanci NR SR za KDH zatiaľ nepridajú podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie predsedu zákonodarného zboru Pavla Pašku. S iniciatívou odvolať Pašku prišiel predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič.

Jedným z dôvodov jeho návrhu je pripravované obmedzenie pohybu novinárov po parlamente. Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda KDH Pavol Abrhan, v KDH zatiaľ rozhodli, že podpismi nepodporia zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Pašku.

“Prebieha rokovanie medzi kancelárom NR SR a redakciami o počte akreditácií. Na základe diskusií má prísť k rozhodnutiu k uspôsobeniu spolupráce s novinármi. Kým nepoznáme definitívne znenie návrhu, je ťažké sa pod niečo podpisovať,” povedal Abrhan s tým, že kresťanskí demokrati nevidia dôvod, prečo by sa mal meniť systém pohybu novinárov, ktorý v NR SR je.

Kým nie je definitívne stanovisko kancelárie, je podľa Abrhana zbytočné sa k niečomu pridávať. “Nevidíme však dôvod na zmenu, keď, tak na vylepšenie, aby novinári mali priestor na prácu. Ak zotrvá kancelária na tom, že novinár bude musieť chodiť na rokovanie výboru, ktorý je verejný, v sprievode, na toto dôvod nevidíme,” zdôraznil Abrhan.

Abrhan skritizoval postup

Abrhan zároveň kritizoval postup pri návrhu odvolať Pašku. Viskupič to navrhol v pléne bez toho, aby o tom s niekým diskutoval. “Odvolávanie predsedu NR SR sa nemôže robiť tak, že poslanec si zmyslí a v pléne navrhne odvolávanie a čaká, ako ostatní zareagujú,” povedal. Klasický spôsob podľa neho je, aby politické reprezentácie zasadli a zvážili dôvodnosť takéhoto návrhu a potom rokovali s ostatnými opozičnými stranami a dohodli sa na spoločnom postupe.

Viskupič má aj bez hlasov KDH dostatok podpisov na zvolanie schôdze, na ktorej by mal byť Paška odvolávaný pre obmedzenie pohybu novinárov v parlamente. Zatiaľ ich však nepredloží, pretože chce presvedčiť všetkých demokraticky zmýšľajúcich poslancov NR SR, aby jeho iniciatívu podporili. Predseda NR SR podľa Viskupiča nechutným spôsobom zaútočil na slobodu novinárov a slobodu pohybu novinárov v budove NR SR.

Falošná argumentácia

Poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a iniciátor zbierania podpisov Jozef Viskupič považuje argumentáciu poslancov KDH za falošnú. Agentúre SITA poskytol jeho stanovisko Dano Mitas z tlačového oddelenia OĽaNO.

Poslanec Viskupič hovorí, že poslanci za KDH nevedia priamo povedať, prečo sa rozhodli nepridať podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze. “Neviem, či si mám myslieť, že sa poslanci za KDH dali na cestu kolaborácie s vládnou mocou, ktorá otvorene bojuje proti slobode médií. Verím, že svoj postoj prehodnotia, ešte stále je možnosť,” skonštatoval Viskupič.

Podpredseda KDH Abrhan kritizoval Viskupičovu iniciatívu za odvolanie, keďže mu chýbala diskusia v tejto veci. Viskupič hovorí, že o svojom zámere s kolegami diskutoval. “Je farizejské, ak zástupcovia KDH tvrdia, že neprebehli rokovania. Rokovania prebehli, mali niekoľko stupňov, od KDH však nemáme výstup zo žiadneho z nich. Komunikujú s nami len cez médiá,” dodáva poslanec za OĽaNO. Podľa neho KDH nechce diskutovať a iba hľadá zámienku, aby sa “nerozhádalo” s Paškom. Diskusia bude pokračovať na ďalšom grémiu, ktoré Viskupič zvolá v mene troch poslaneckých klubov OĽaNO, Most-Híd a SDKÚ-DS.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.