Parlament bude mimoriadne zasadať, témou je kauza emisie

0
408

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Parlament bude rokovať o predaji emisií počas vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010 na mimoriadnej schôdzi od utorka 9:00. Na tento termín zvolal schôdzu predseda NR SR Pavol Paška po tom, čo o to požiadala skupina opozičných najmä z KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd. Opozičné strany podali návrh na zvolanie schôdze NR SR v piatok.

Predseda NR SR Pavol Paška bol povinný zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu minimálne 30 poslancov. Ide o druhú mimoriadnu schôdzu v priebehu niekoľkých dní. Minulý týždeň poslanci mimoriadne rokovali o postoji vlády k ombudsmanke. Niektorí opoziční poslanci tiež uvažujú o zvolaní ďalšej schôdze, na ktorej by mal čeliť odvolávaniu z postu predsedu Národnej rady SR Pavol Paška.

Odporúčame:

Polícia má od Švajčiarov materiály k tokom peňazí za emisie

Výsledkom kauzy emisie je veľká nula, apeloval Kiska na Fica

Čižnár chce čo najskôr preveriť zastavenie kauzy emisie

Ako povedal pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, trojica strán je znepokojená, že vláda tají menný zoznam osôb, ktoré sa údajne obohatili na kauze emisie, teda nevýhodnom predaji emisií spoločnosti Interblue Group v roku 2008. Podľa neho občania majú právo vedieť, kto sa obohatil na úkor daňových poplatníkov. Opozícia žiada predsedu vlády SR Roberta Fica, aby predložil Národnej rade SR správu o vyšetrovaní kauzy emisie vrátane menného zoznamu osôb, ktoré si rozdelili 47 miliónov eur z tohto pre Slovensko nevýhodného predaja.

Podľa Freša je namieste, aby Národná rada Slovenskej republiky využila svoju kontrolnú právomoc voči vláde a kauzou a jej dôsledkami sa zaoberali poslanci NR SR na samostatnej schôdzi.

“A je na predsedovi vlády, aby verejne aj pred poslancami NR SR urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010,” povedal. Pripomenul, že švajčiarske vyšetrovacie orgány Slovensku poslali zoznam osôb, ktoré si rozdelili finančné prostriedky z kauzy pochybného predaja emisií spoločnosti Interblue Group. “Verejnosť má tak konečne možnosť dozvedieť sa, kde skončili desiatky miliónov eur, o ktoré prišla Slovenská republika vďaka skutočnosti, že prvá vláda Roberta Fica nepredala emisné kvóty priamo, ale prostredníctvom prostredníka – garážovej firmy Interblue Group,” konštatoval. VIAC O KAUZE EMISIE SA DOČÍTATE TU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.