Okupácia vládnych budov v Thajsku si vyžiadala ďalšiu obeť

0
480

BANGKOK 18. februára (WEBNOVINY) – Jeden policajt prišiel o život a desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia pri násilnostiach počas protivládnych protestov v thajskom Bangkoku. Násilné strety odštartoval pokus bezpečnostných síl rozohnať demonštrantov z okolia vládnych budov, ktoré blokovali už niekoľko týždňov.

Na operácii sa zúčastnilo asi 15-tisíc policajtov . Ako informoval veliteľ národnej polície Adul Saengsingkaew, jeden policajt podľahol strelným zraneniam do hlavy a 14 ďalších bolo zranených. Presný počet zranených demonštrantov nie je známy, zdravotnícke zdroje hovoria o najmenej 44 zranených. Svedkovia hlásili z oblasti centra mesta streľbu aj výbuchy. Polícia počas operácie zadržala asi 100 osôb.

Tisíce protivládnych demonštrantov a farmárov obkľúčili v pondelok sídlo thajskej vlády ako aj dočasné sídlo premiérky Jingluck Šinavatrovej. Pestovatelia ryže sú nahnevaní, že im vláda nevyplatila peniaze v rámci programu podpory poľnohospodárstva. Práve program dotácií pre producentov ryže vyniesol Šinavatrovej stranu Phak A I A (Strana Pre Thajčanov) k moci. Obkľúčená bola aj budova vlády v centre Bangkoku, kde prebiehajú protivládne demonštrácie už od novembra. V pondelok sa tam opäť zhromaždilo asi 10-tisíc ľudí, ktorí zablokovali vstup do budovy. Šinavatrová pre protesty už skoro mesiac pracuje v dočasnom sídle.

V Bangkoku pokračujú protivládne protesty aj po predčasných parlamentných voľbách poznačených bojkotom desiatok volebných okrskov demonštrantami, ktorí stále trvajú na odstúpení premiérky Šinavatrovej, ktorú obviňujú z korupcie. Vo voľbách z 2. februára sa nedalo hlasovať v asi pätine volebných okrskov, kde sa voľby zopakujú. Opakované hlasovanie sa uskutoční koncom apríla, čo znamená, že parlamentné kreslá nebudú obsadené niekoľko týždňov. Nepokoje si tak od novembra vyžiadali už najmenej 11 obetí a vyše 600 zranených.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.