Od Janukovyča sa už odvrátila aj vlastná strana

0
412

KYJEV 23. februára (WEBNOVINY) – Od ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyčova sa už verejne dištancuje aj jeho vlastná Strana regiónov, ktorej je čestným predsedom. V nedeľu vydala vyhlásenie, podľa ktorého všetka zodpovednosť za nedávne krvavé násilnosti v Kyjeve “leží na rukách Janukovyča a jeho najbližších spolupracovníkov.”

Stranu už opustilo 72 zástupcov vrátane celého kyjevského vedenia a ukrajinské médiá nevylučujú, že zanikne a na jej troskách sa zrodí nový politický subjekt. Strana bola ešte donedávna najsilnejšia v krajine, jej predseda, bývalý premiér Mykola Azarov, podľa všetkého ušiel do Ruska. Podľa kyjevskej televízie rokuje momentálne Rinat Achmetov, Janukovyčov sponzor a vplyvný muž Strany regiónov o jej budúcnosti a prípadnom novom vedení.

Obrazom: Nepokoje v Kyjeve objektívom slovenského fotografa

Pozadie násilia na Ukrajine sa už začalo preverovať. Nový minister vnútra Arsen Avakov nariadil v nedeľu prepustenie 64 demonštrantov zatknutých počas tohto týždňa a zároveň prikázal vyšetriť postup polície počas nepokojov, informuje agentúra Ria Novosti. Úradujúci generálny prokurátor povedal parlamentu, že boli vydané zatykače na jeho predchodcu Viktora Pšonku ako aj exministra daňovej správy Oleksandra Klymenka, ktorí sa pokúsili ujsť z krajiny, čo sa im však nepodarilo.

Parlament už v nedeľu stihol previesť do vlastníctva štátu rezidenciu prezidenta Janukovyča v Kyjeve. Demonštranti v nej našli mnohé dokumenty vrátane faktúr či čiernych zoznamov novinárov. Poslanci navyše zrušili platnosť Janukovyčovho jazykového zákona z roku 2012, ktorý povoľoval používanie druhého jazyka v regiónoch, kde žije viac než desaťpercentná národnostná menšina. Momentálne parlament rozhoduje o novej vláde, pričom hlavnými kandidátmi na jej predsedu sú expremiérka Julija Tymošenková, opozičný líder Arsenij Jaceňuk a bývalý minister a podnikateľ Petro Symonenko.

Odporúčame:

Obrazom: Janukovyč sa skrýva, Tymošenková chce kandidovať

Prezident Janukovyč opustil Kyjev, Tymošenková hlási návrat

Sloboda pre Tymošenkovú, parlament schválil jej prepustenie

Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.