Obrazom: Zemetrasenie v Grécku vyhnalo ľudí pod stany

0
410

ATÉNY 4. februára (WEBNOVINY) – Grécke úrady zriaďujú na ostrove Kefalonia stanový tábor pre obyvateľov, ktorí museli opustiť svoje príbytky po sérii zemetrasení. Do postihnutej oblasti tiež posielajú desiatky prefabrikovaných učební, aby umožnili školám bezpečnú prevádzku.

Najväčší spomedzi Iónskych ostrovov zasiahli v pondelok nadránom otrasy s magnitúdou vyčíslenou aténskym Ústavom geodynamiky na 5,9. Podobne silné zemetrasenie v oblasti zaznamenali aj 26. januára, odkedy hlásili tisíce poškodených budov a najmenej sedem ľahko zranených.

Postihnutí obyvatelia doteraz nocovali u príbuzných alebo na lodiach. Stanový tábor vzniká na športoviskách pri druhom najväčšom meste ostrova Lixoúri, kde sú následky najhoršie. Miestny prístav je vážne poškodený a cestu tvoriacu spojnicu so zvyškom ostrova smú pre obavy zo zosuvov používať len pohotovostné zložky. Úrady varovali obyvateľov, aby sa nepribližovali k poškodeným budovám.

Kefaloniu za posledný týždeň zasiahlo niekoľko stoviek otrasov. Pondelňajšie zemetrasenie pocítili aj na susednom ostrove Zakynthos ako aj v západnej časti pevninského Grécka. V roku 1953 postihlo Kefaloniu a Zakynthos zemetrasenie s magnitúdou 7,2, ktoré po sebe zanechalo takmer 500 mŕtvych.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.