Obdobie prísneho šetrenia končí, signalizuje stretnutie G20

0
475

SYDNEY 23. februára (WEBNOVINY) – Skupina najdôležitejších svetových ekonomík G20 si stanovila cieľ zvýšiť počas nasledujúcich piatich rokov svoj súhrnný hrubý domáci produkt (HDP) o viac ako 2 bil. USD, zároveň chce vytvoriť desiatky miliónov nových pracovných miest.

Plánujú zvýšiť zamestnanosť

Podľa agentúry Reuters to signalizuje, že obdobie prísnych úsporných opatrení v týchto krajinách sa končí. Zo záverečnej správy po dvojdňovom stretnutí ministrov financií a centrálnych bankárov krajín G20 v Sydney ďalej vyplýva, že krajiny popri iných reformách podniknú konkrétne opatrenia na zvýšenie investícií a zamestnanosti.

Krajiny G20 tvoria zhruba 85 % svetovej ekonomiky.”Budeme rozvíjať ambiciózne ale realistické politiky s cieľom zvýšiť náš súhrnný HDP počas nasledujúcich piatich rokov o viac než 2 % nad úroveň predpokladanú súčasnými politikami,” uvádza sa v stanovisku krajín G20.

Austrálsky minister financií Joe Hockey, ktorý hostil svojich kolegov z G20, ocenil tento plán a nazval ho novým dňom pre spoluprácu v rámci skupiny G20. “Prvýkrát predkladáme číslo, reálne číslo toho, čo sa snažíme dosiahnuť,” povedal Hockey na tlačovej konferencii. Menová politika by podľa záverečnej správy mala zostať “akomodačná v mnohých rozvinutých krajinách a mala by sa normalizovať v pravý čas”.

Nemecko pochybuje

Pochybnosti o tejto dohode však vyjadrilo napríklad Nemecko. “Úrovne rastu sú výsledkom veľmi komplikovaného procesu. Politici nemôžu garantovať tieto výsledky,” povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Hoci zo záverečnej správy nebolo jasné, ako krajiny zamýšľajú podporiť ekonomický rast, príp. aké dôsledky ich čakajú, keď sa tak nestane, ambíciou stretnutia bolo stanoviť si cieľ, pričom jednotlivé krajiny majú pripraviť akčné plány na jeho dosiahnutie do novembrového summitu v Brisbane. “Každá krajina predstaví svoj vlastný plán pre ekonomický rast,” povedal Hockey.

(1 EUR = 1,3707 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.