Obama sľúbil národu prelomový rok, ekonomika USA stále kríva

0
403

WASHINGTON 29. januára (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama v utorňajšom prejave o stave krajiny prisľúbil zastavenie prehlbovania ekonomickej nerovnosti bez ohľadu na spory medzi demokratmi a republikánmi, ktoré brzdia prácu Kongresu.

Podľa jeho slov adresovaných samotným zákonodarcom, ale aj členom vlády, armádneho velenia či sudcom Najvyššieho súdu, sa ekonomika USA stále nespamätala z krízy, najhoršie však má za sebou a najbližší rok by mohol byť pre Američanov "prelomovým".

Hodinovú mzdu zvýšia

Konkrétne opatrenia s cieľom urýchliť ekonomický rast a obnoviť rovnosť príležitostí pre všetkých Američanov chce presadzovať v spolupráci s Kongresom, zároveň je však pripravený využiť svoje právomoci.

Medzi takýmito krokmi by malo byť zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy pre federálnych zamestnancov zo 7,25 na 10,10 USD (7,4 EUR) alebo vytvorenie nového systému dôchodkového sporenia pre milióny ľudí.

"Po piatich rokoch vytrvalosti a odhodlaného úsilia sú Spojené štáty vybavené pre 21. storočie lepšie ako ktorýkoľvek iný národ na Zemi," povedal Obama v tradičnom prejave na pôde Snemovne reprezentantov.

"Amerika nestojí, a nebudem stáť ani ja. Takže kdekoľvek a kedykoľvek budem môcť podniknúť kroky mimo zákonodarstva, aby som rozšíril príležitosti pre ďalšie americké rodiny, tak to aj urobím," vyjadril sa prezident.

Obama hovoril aj o situácii na Ukrajine

Takzvaný prejav o stave únie bol tentoraz venovaný prevažne domácej politike, Obama však tiež podporil zmeny na Ukrajine, varoval pred novými hrozbami zo strany siete al-Kájda a opätovne apeloval na Kongres, aby nezmaril jeho úsilie zrušiť kontroverzný zajatecký tábor Guantánamo.

Americký líder nezabudol spomenúť ani ukončenie vojny v Afganistane či nedávny posun v jadrovom spore s Iránom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.