O odvolaní Bezáka vo Vatikáne nevedia, informovali ich inak

0
413

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – O odvolaní Róberta Bezáka z funkcie arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy spred dvoch rokov vo Vatikáne nič nevedia. Tvrdí to exposlanec František Mikloško pre portál Čas.sk.

Prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet, ktorý v hierarchii stojí nad Bezákom, si podľa Mikloška myslel, že emeritný arcibiskup odstúpil dobrovoľne. “Je to nepochopiteľné, že najvyšší predstaviteľ Kongregácie pre biskupov, ktorý rozhoduje o osudoch biskupov, a teda aj o arcibiskupovi Bezákovi, povie v rozhovore s ním, že veď vy ste sa vzdali,” uviedol expolitik s domnienkou, že do Vatikánu sa zo Slovenska dostali skreslené informácie.

K prípadu sa nevyjadrila Konferencia biskupov Slovenska ani apoštolský nuncius Mario Giordano.

Odporúčame:

Českí biskupi poprosili pápeža, aby prijal Róberta Bezáka

Film o Róbertovi Bezákovi príde do kín v marci

Pápež sa nestretne s Róbertom Bezákom, kým sa neospravedlní

Vatikán očistí vyhnaného Bezáka, tvrdí rakúsky teológ
Róberta Bezáka odvolali z čela Trnavskej arcidiecézy v lete 2012. Cirkev na Slovensku svoje rozhodnutie nezdôvodnila, naopak, zakázala emeritnému arcibiskupovi komunikovať v médiách. Tie špekulovali, že za jeho odvolaním mohla byť odplata za to, že v arcidiecéze údajne objavil zvláštne nakladanie s jej financiami a majetkom.

V novembri 2012 zaslal pápež Benedikt XVI. list predsedovi Konferencie biskupov Slovenska, v ktorom spomínal Bezáka a to najmä v súvislosti s modlitbou. Pripomenul, že sa “oboznámil s vážnou a znepokojujúcou situáciou” (…) a nevyhol sa povinnosti “obnoviť účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v Trnavskej arcidiecéze”.

V decembri 2013 Róbert Bezák odišiel do kláštora redemptoristov v Bussolengu neďaleko talianskej Verony. Je to zariadenie, do ktorého chodia kňazi “dožiť”. V prvej polovici januára 2014 mal pápež František cez prefekta Marca Ouelleta odkázať bývalému arcibiskupovi, že sa s ním nestretne dovtedy, “kým nezačne robiť pokánie a neospravedlní sa za svoje konanie”. To však nikto oficiálne nepotvrdil. V stredu (18. februára) sa objavila informácia, že českí a moravskí biskupi požiadali Svätého Otca, aby sa s Bezákom stretol.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.